Інтернет-магазин
Увійти в інтернет-магазин
Нагадати пароль
/blog/e-shcho-chytaty/satyrychni-obrazy-chynovnykiv-u-klasychnij-literaturi/
Відновити пароль по телефону
або
Увійти
Зареєструватись
або
Увійти

Сатиричні образи чиновників у класичній літературі

11.08.2020
Відгук

Образ чиновників любили використовувати багатенько визнаних письменників класичної літератури! Як же ще дотепно вкласти в персонажа занудність і сатиру, таким чином висміявши реальність? Проте деякі письменники, як, наприклад, Франц Кафка, навпаки, остерігалися чиновницького формалізму, тому й відображали їх у своїх творах як носіїв тривоги та страху. Сьогодні ми підготували для вас добірку образів чиновників у творах: від комічних до трагічних!

Висміювання чиновників у літературі

Мертві душі. Ревізор.jpgЗвісно, кожен з вас чув про Миколу Гоголя з його славнозвісним «Ревізором». Це одна з найвідоміших комедійних п’єс, яка пережила безліч постановок у різних театрах. Сам сюжет, за легендою, був підказаний Олександром Пушкіним. Пан, що видає себе за чиновника і дурить людей протягом всієї комедії, навіть сьогодні влучно попадає у настрій глядачів, тому цей твір сміливо можна віднести до безсмертної класики. До речі, перший раз інсценізації було добитись не так вже і легко, але Жуковському вдалося переконати імператора, що це лише комедійний твір, в якому висміюються чиновники без політичних мотивів, і п’єсу допустили до постановки.

Ще один твір, де Гоголь згадує чиновників, це – «Мертві душі», не менш відомі, ніж «Ревізор». І знову подейкують, що сюжет був підказаний Пушкіним, а в майстерних руках Гоголя переріс у справжній роман, який сам автор визначав як поему. Походеньки хитрого Чічікова, головна мета якого полягає у збагаченні будь-якою ціною, розхопили на цитати. До чого ж тут мертві душі? Читайте – і дізнаєтесь!

Перевтілення. Збірка вибранних творів.jpgЯк вже було зазначено, Франц Кафка теж любив використовувати у своїх творах чиновників, які всіма силами заважають головному герою досягти мети (наприклад, у «Замку» чи «Процесі»). Але якщо ви відчуваєте, що ще не готові читати ці твори, рекомендуємо почати знайомство з цим загадковим автором з «Перевтілення. Збірка вибранних творів», куди входять «Перевтілення», «Вирок» та «У виправній колонії». Франц Кафка – це особливе явище в історії літератури, яким надихалися багато послідовників. 

Ми.jpgІ оскільки ми вже ведемо мову про класичну зарубіжну літературу, то згадаємо про відому антиутопію «Ми» Євґєнія Замятіна. Тут образи чиновників, як і решти, дуже спотворені, адже в романі йдеться про створення Єдиної держави – математичної моделі життя, де люди живуть у прозорих будинках, а кохаються по рожевих талонах. Головний герой інженер Д-503 – щасливий і відповідальний громадянин, який веде свій щоденник, в якому починають з’являтися зовсім неправильні думки…

Людина, що підводиться.jpg«Людина, що підводиться» Абіра Муреджи – це книга, де розповідається про вбивство реального чиновника – помічника губернатора Бенгалії. Події відбуваються в Калькутті в той час, коли там активно йшов національно-визвольний рух за незалежність Індії. Це серйозний роман, з якого можна дізнатися, що саме відбувалося за вісімнадцять років до проголошення незалежності Індії.


Читайте також:
Отримуйте знижки та книжкові анонси на пошту