Тетяна Ваврик, Олексій Дубров, Беата Куркуль, Сергій Сумленний, Уляна Балай, Кадм, Олег Смаль, Назар Токар, Asta Legios, Олег Магдич, Марічка Мельник, Оленка Загородник, Антоніна Семенова, Вікторія Антоненко, Михайло Александров
Відомо, що літературних жанрів дуже багато і кожен з них має своїх шанувальників. Ми захоплюємося великими формами тексту, проте малі форми також заслуговують на значну увагу. Адже вкласти думку в короткий обсяг, зберігши її значущість – це велика майстерність для автора. Серед подібних малих форм варто виділити жанр есе. Це – невеликі прозові твори, котрі виражають авторську візію щодо тих чи інших питань та належать до напрямку публіцистики (рідше – до науково-популярного чи художнього напрямків).
Даний жанр цінується саме за свою індивідуальність у літературному викладенні матеріалу. Читачі, як правило, формуються «під автора»: їм цікава його думка з низки питань. Яких? Практично, всіх. Від літературознавчих, політичних, філософських, історичних і до питань повсякденного життя. Безперечно, жанр есею відрізняється від інших і справа не лише в об’ємах. Він знаходиться на перетині, поєднує в собі елементи офіційного і розмовного, глибокого філософського і публіцистичного.
Сучасна есеїстика представлена низкою українських та зарубіжних авторів.
Оксана Забужко «Найдовша подорож» - видання містить роздуми авторки про нинішню російсько-українську війну та ретроспективу російсько-українських збройних протистоянь за останні 300 років.
Тоні Джадт «Шале пам'яті» - збірка авторських мемуарних есеїв познайомить читачів із повоєнною Європою, Америкою, політикою та історією.