Анотація "Неймовірна. Ода до радості", Ірен Роздобудько
Все, що ми знаємо про Олену Телігу, міститься у спогадах її сучасників — друзів, подруг, побратимів, однодумців. Від неї ж самої для нас залишилось близько 40 віршів, кілька публіцистичних статей і одне напівбіографічне оповідання.
Ця гарна молода жінка могла б зробити блискучу кар’єру в Європі: чи то в танцювальній трупі празького театру, чи то в літературі, чи то на теренах просвітництва, та й просто в світських салонах, де її вважали, за сучасним висловом, «іконою стилю». Її порівнювали з леді Гамільтон, мадам Помпадур і навіть Ґретою Ґарбо і вважали, що вона «випередила свій час». Натомість вона стала однією з найяскравіших постатей українського спротиву і загинула в Бабиному Яру нескореною. З часу життя Олени Теліги і її побратимів проминуло багато років, а Україна досі стоїть кісткою в горлі імперських амбіцій – у центрі Європи, незламним щитом між ситим Заходом і ненажерливим Сходом.
В основі оповіді — сценарій повнометражного художнього фільму «Олена Теліга. Неймовірна» і чотирисерійного серіалу.
Особистість Олени Теліги у вітчизняній літературі зокрема та у вітчизняній історії загалом важко переоцінити. Це була майстриня художнього слова, громадсько-політична діячка, котра за своє коротке та стрімке, мов комета, життя зуміла створити стільки, що отримала справжнє безсмертя в нашій пам’яті. Її постать – безперечно, дуже трагічна, як, утім, і все ХХ століття для нас, українців – стала джерелом для подальшої літературної творчості нових генерацій поетів, письменників, для ґрунтовних академічних досліджень науковців у царині філології, мистецтвознавства та історії.