Інтернет-магазин
Увійти в інтернет-магазин
Нагадати пароль
/blog/novyny-knyzhkovogo-svitu/lesi-ukrayintsi-150-rokiv/
Відновити пароль по телефону
або
Увійти
Зареєструватись
або
Увійти

Лесі Українці - 150 років

25.02.2021
Відгук

25 лютого виповнюється 150 років з дня народження легендарної Лесі Українки. З цієї нагоди  Книгарня “Є” підготувала добірку цікавих фактів про письменницю, а також добріку її творів, які можна замовити на сайті Книгарні “Є”.

  1. Справжнє ім'я письменниці - Лариса Петрівна Косач-Квітка. У родинному колі в дитинстві її часто називали Лесею ,а також Зеєю, Мишелосією. Своїм псевдонімом письменниця завдячує своєму рідному дядькові Михайлу Драгоманову, який свої твори підписував як Українець.

  2. Леся Українка була однією з перших в Україні хоумскулерів, адже отримала домашню освіту. І ця освіта була надзвичайно потужна: письменниця навчилась грамоті в 4 роки. У такому ж ранньому віці Леся Українка почала вивчати іноземні мови, яких загалом знала 11, в тому числі латину і грецьку. 

  3. Свій перший вірш Леся Українка написала в 9 років, а останні й - у 40. Перший вірш Лесі українки - “Надія”. Згідно легенді, юна поетеса написала його під старим ясеном біля замку Любарта у Луцьку, який нині іменують Лесиним. Леся написала цей перший у своєму житті вірш під впливом звістки про долю своєї тітки Олени Антонівни Косач (в одруженні Тесленко-Приходько), засланої за участь у революційному русі, який присвятила своїй тітці Олександрі Судовщиковій. 

  4. Першими надрукованими поезіями стали вірші “Конвалія” і “Сафо”, який Леся Українка також присвятила своїй тітці Олександрі Судовщиковій. Обидва ці твори були опубліковані 1884 року у львівському журналі “Зоря”.

  5. Загалом же творчий доробок поетеси - значний: близько 270 власних віршів і 20 драм, три поетичні збірки, переклади Гомера, Гюго, Байрона, Гейне, Шекспіра.Також, коли Лесі Українці було 19 років, вона написала підручник для меншої сестри “Стародавня історія східних народів”. Загалом же сьогодні повне зібрання творів Лесі Українки налічує 14 томів. Нещодавно ми повідомляли, яким буде це нове повне зібрання творів Лесі Українки.

  6. Леся Українка мала неабиякий хист до музики, однак через хворобу гру на фортепіано довелося залишити.

  7. “Єдиним мужчиною на всю соборну Україну” назвав Лесю Українку Іван Франко. У той час сама Леся вважала Івана Франка ледь не небожителем і навіть не розраховувала на подібний знак уваги.

  8. Леся Українка перебувала під негласним наглядом поліції, і цензура не раз забороняла її твори. Більшість своїх робіт поетеса публікувала за кордоном Російської імперії – Берліні, Дрездені, Празі, Відні.

  9. Заміж Леся Українка вийшла вже після 30 років, що за тодішніми мірками вважалося дещо запізно. Свого чоловіка, Климента Квітку, вона, безумовно, поважала, але кохання до нього не відчувала. Оскільки єдиним коханням всього її життя був Сергій Мержинський. Саме йому присвячено лірично-сповідальне звернення Лесі Українки “Твої листи завжди пахнуть зов’ялими трояндами”. На жаль, це була єдина любов Лесі Українки, і ця любов не була взаємною. Проте завдяки цьому почуттю за одну ніч біля ліжка вмираючого С.Мержинського Леся Українка створила драматичну поему “Одержима”. С.Мержинський помер на руках у поетеси, заповідаючи їй піклуватися про іншу жінку, яку любив він сам.

  10. Леся Українка прожила всього 42 роки. Померла  в місті Сурамі в Грузії 19 липня 1913 року. Похована у Києві на Байковому цвинтарі. За свідченням сестри письменниці Ісидори Косач,  в останні роки життя очі Лесі Українки стали небесно-блакитного кольору - як ніколи до цього.

Нагадаємо, що проза Лесі Українки днями побачила світ арабською.

На сайті Книгарні «Є» можна купити такі книги Лесі Українки: “Леся Українка. Апокриф. Вибране. Чотири розмови про Лесю Українку” в упорядкуванні О.Забужко, “Леся Українка. Листи 1898-1902. Том ІІ”, “Леся Українка. Листи 1903-1913. Том ІІІ”, “Лісова пісня”, “MAVKA.The forest song. Adapted for children”, “Хотіла б я піснею стати”, “З людської намови”, “Леся Українка - дітям”, “Біда навчить”, “Думи і мрії”, “Лісова пісня. Вибране (Перлини української класики)”, “Лісова пісня (Шкільна бібліотека української та світової літератури)

На сайті Книгарні “Є” можна купити такі книги про Лесю Українку:  Оксана Забужко “Notre Dame d’Ukraine: Українка в конфлікті міфологій”, Лариса Мірошніченко “Леся Українка. Життя і тексти”, Марина Горянич “Леся Українка і я”, Тамара Скрипка: “Лариса Петрівна Косач-Квітка (Леся Українка). Біографічні матеріали. Спогади. Іконографія”, “Родові гнізда Драгоманових-Косачів: їх устрій та культура”, “Спогади про Лесю Українку. Книга 1”.


Отримуйте знижки та книжкові анонси на пошту

Тільки зараз!

Подарунок для книголюбів

до -50% на все

Детальніше
Знижки до -50%