Інтернет-магазин
Увійти в інтернет-магазин
Нагадати пароль
/blog/osoblyva-dumka/yak-piznaty-sebe-cherez-mystetstvo-podorozhi-z-alenom-de-bottonom/
Відновити пароль по телефону
або
Увійти
Зареєструватись
або
Увійти

Як пізнати себе через «Мистецтво подорожі» з Аленом де Боттоном

27.07.2020
Відгук

Автор про себе:

Український дизайнер, журналіст та письменник

Дехто подорожує багато. З кожною відпусткою прагне додати до своєї колекції чергову країну. Instagram профайли та Facebook сторінки «колекціонерів» рясніють прапорами відвіданих країн. Але водночас, після кожної подорожі на питання: «Ну як там, що бачив?», — чомусь не пригадується нічого насправді цікавого й вони відповідають: «Гарно в них там, охайно все, кухня смачна». Світ навколо, як і власний внутрішній світ, залишаються непізнаним.

Подорож - це мистецтво пізнання себе через навколишню дійсність.

Є інші. Ті, хто досі не мав змоги вирушити в далеку подорож і побачити нову частинку світу. Ті, хто відчуває себе закутим у власному просторі та за багато років не бачили нічого далі передмість власного міста. У той самий час, цілком вірогідно, що вони мандрують навіть більш цікаво та яскраво, аніж ті, хто має за плечима вже десятки відвіданих країн та міст і сотні зроблених селфі на тлі відомих пам’яток.
Бо подорож - це мистецтво пізнання себе через навколишню дійсність. І філософські есеї британського письменника та мислителя Алена де Боттона «Мистецтво подорожі», допоможуть опанувати це мистецтво. 

Ален де Боттон рефлексує над темою «мандрів» та під філософським мікроскопом, що здатен вловлювати неусвідомлені емоції та непроговорені думки, роздивляється складові будь-якої подорожі: очікування, відправлення, перебування в новому ландшафті, прибуття.

У книзі автор згадує француза Ксав’є де Местра — мандрівника кінця XVIII ст. Де Местр запам’ятався в історії подорожами… своєю спальнею. Власні дорожні нотатки де Местр опублікував у двох книгах: «Подорож моєю спальнею» та «Нічна експедиція моєю спальнею». Француз мандрував так само і світом: побував у Італії, жив у Росії та був серед перших пасажирів повітряної кулі братів Монгольф’є. Але виявилося, що його спальна кімната, рожева піжама та постільна білизна вже є достатнім простором для справжніх мандрівок та навіть подальшого створення двох рукописів. Усе, що знадобилося для цього французу — навичка помічати те, на що раніше він особливо не зважав. У прагненні налагодити внутрішній діалог, він питав себе: «Чому я люблю рожевий колір?», «Чим моя спальня відрізняється від інших?», «Чому я полюбляю спати саме в такій позі?».

Зберігати дослідницький дух. Ставити собі питання. Це все, що потрібно для якісної мандрівки.

Де Местр - не єдиний персонаж есеїв Алена де Боттона. Сам автор розповідає про власний досвід мандрівника й порівнює його з історіями Шарля Бодлера та Гюстава Флобера, Александра фон Гумбольдта та Вільяма Вордсворта, Вінсента ван Гога та Джона Раскіна. І це не повний список його героїв.

Ален де Боттон рефлексує над темою «мандрів» та під філософським мікроскопом, що здатен вловлювати неусвідомлені емоції та непроговорені думки, роздивляється складові будь-якої подорожі: очікування, відправлення, перебування в новому ландшафті, прибуття. У компаніях своїх героїв, або ж наодинці, автор подорожує літаком, потягом, автівкою в просторі та в часі. І все заради одного — зрозуміти чому ми подорожуємо, як мандри змінюють нас і наскільки важлива в подорожах зміна географії.

«Подорож спрямовує нашу допитливість відповідно до неприродної логіки географічного розташування, такої ж неприродної, як коли б в університеті призначали книжки за розміром, а не за предметом» — стверджує автор і пропонує нам переглянути концепцію подорожі. Зробити з цього мистецтво. Мистецтво пізнавати себе.


Наша чергова подорож, неважливо в іншу країну або в сусідню кімнату, стає мистецтвом самопізнання.


Й ось уже наступного разу ми знову бачимо перед очима черговий готичний храм у якійсь європейській країні. Спершу думаємо про те, що вже бачили все це в десятках, якщо не сотнях інших варіацій, що історія в них усіх однакова: крутий архітектор збудував у якомусь там столітті за гроші якогось там короля, аж потім храм згорів і інший кльовий король наказав відреставрувати… Різні імена й дати, але каркас історії завжди один і той самий. Але після прочитання цієї книги, із розглядуванням та відвідуванням чергового храму, ми не забудемо поставити собі питання: «А чому люди відчували потребу в будівництві церков? Чому люди шанують Бога? Чому церкви різняться в різних місцях? А яке моє ставлення до Бога? А до церкви?». Так, наша чергова подорож, неважливо в іншу країну або в сусідню кімнату, стає мистецтвом самопізнання. 

Зберігати дослідницький дух. Ставити собі питання. Це все, що потрібно для якісної мандрівки.Читайте також:

Отримуйте знижки та книжкові анонси на пошту
small_image