Інтернет-магазин
Увійти в інтернет-магазин
Нагадати пароль
/blog/osoblyva-dumka/povitrulya-yaka-zakokhaye-v-sebe-kozhnoho/
Відновити пароль по телефону
або
Увійти
Зареєструватись
або
Увійти

Повітруля, яка закохає в себе кожного

17.01.2022
Відгук

Автор про себе:

Український письменник, журналіст, буктюбер, літературний критик, редактор літературно-художнього журналу “Дніпро”. Народився у Києві в 1988 році. Дипломант фестивалю “Ірпінський парнас” (2019), лавреат літературних конкурсів: “Наше серце” від журналу “Склянка часу” (2020), “Тріада часу” (2020), переможець Всеукраїнської мистецької премії “Золота молодь-2021” в номінації “Журналістика” Автор книг: “Гірка амброзія” (2011) та “Самотній клен” (2013). Куратор проєктів: “Невідомі дисиденти”, “Інфіковані горором”, “Андруховичу-60”, “Винниченку-140”, “Шмітту - 60”, “Наш Лишега” та ін. Організував десятки літературних, мистецьких заходів, психологічних тренінгів та презентацій. Наразі викладає журналістику в МАУП у Києві та працює менеджером видавничих проєктів ВЦ “Академія”

Пам’ятаєте довге кіно «Усі жінки – відьми» (англійською мовою «Charmed»)? Йшло воно 8 років (1998-2006), розбили чародійок на 8 сезонів та 178 епізодів. У підлітковому віці із захватом і трепетом переглядав цей американський телесеріал. Три чарівні американки борються проти підземного Царства! Аж дух перехоплює од такого видовища. А ви дивились?

Крутили «Чародійок» по ящику на всіх каналах. Вичитав у Інтернеті, що аудиторія епічної телесаги 8 мільйонів глядачів.

В американському кіні для українського глядача захопливим була відьомська історія.

Три добрі чаклунки змагались із демонським світом, захищаючи невинних людських істот. Сила трьох і чародійська книга Темряви трясли рогатих і хвостатих істот, нейтралізували чаклунів і всіляких там потвор. Прю, Пайпер і Фібі – сила трьох жінок, котра захищає Сан-Франциско від бід і напастей. Можливо, і весь світ, і Україну в тому числі.

Я недаремно на початку згадав цей культовий довгий фільм. Cпогади про нього виринули у контексті читання дебютного роману Єлизавети Заяць.

Зустріч із потойбічним світом, магія навколо і всередині нас, надзвичайні здібності й незвичайні пригоди – це те, що єднає нову книгу «За покликом, або Любов зла» із культовою стрічкою кінця 90-их – початку 2000-их. До речі, є ще й друга частина цієї історії - «За покликом: На зламі», та про неї іншим разом. Але є ще дещо: зовнішня подібність американської акторки і телепродюсерки із українською письменницею. Хто із трьох сестер Галлівел схожий на Є.Заяць – це домашнє завдання читачам і шанувальникам творчості фільму й книги.

Світ героїв письменниці Єлизавети Заяць – органічний та рідний, незвичайний для філологічного ока й бентежний для читацької душі. Власне, здавалося б, що мовимо про традиційне фентезі, з усіма його типовими елементами: цілісний фантастичний світ, який діє за своїми законами, запозичення з різних міфологій (грецької, римської, скандинавської зокрема), фольклорні персонажі й локальні легенди. Основне те, що всі персонажі максимально осучаснені. Отож, ми маємо у великій книзі Єлизавети Заяць (388 сторінок) персонажку, за фахом юристку, котра потрапляє в інфернальний світ і намагається збагнути, навіщо вона – молода й амбітна дівчина – там опинилась. Чи це був сон? Мара? Ілюзія? Або це її призначення, зрештою.

На диво, авторка роману не є філологом за освітою. Чому на диво? Бо її світ таки не вписується у художні галактики інших авторів. Це цілком власний, осібний і неповторний світ, у який поринаєш із головою. В унісон цим словам звучать й авторські:

«Світ, що описую, у мене виник ще в дитинстві. З того часу прагнула його якось донести іншим, але зважилася лише зараз. Світ мій рідний, тому маю ще багато історій, які планую описати».

Після автотрощі, яка мала відбутись, після звільнення з роботи й великого стресу головній героїні відкривається портал у вигаданий казковий світ Борей. Зустрічає її верховний божок Хаїр – бог філософії, агресії, хитрості, лукавства, фальшу, жорстокості й Смерті. З того моменту Ельза потрапляє у вир боротьби між вищими расами арунів (блакитноокі вищі люди) та демонів. Розпочинається телепортативна мандрівка світами, котра захоплює й не відпускає Ельзу до кінця роману. До слова, авторка вже випустила другу частину демоно-арунської епопеї, трудиться над третьою.

Одразу скажу, що я зовсім неправильно читав цей роман. І всі, хто його читатиме, не робіть мою помилку. Читати цю книгу варто з самого кінця, із таблиць літочислення, знайомства із світом героїв.

Перший рік за арунським літочисленням 99 742 рік, а за демонським 597 рік. Перша подія – народження демона Дарія. Останній рік у календарях обох рас (144 507 за арунами та 44 169 рік за демонами) знаменується появою Ельзи в цих краях. До речі, є ще й вовкулацьке літочислення. Таке різнобарв’я календарів нагадує альтернативність сприйняття, різницю історичних контекстів та суміш підтекстів. Хоча не математика головна у творів. А множинна прохідність світами, котра й тримає сюжет у напрузі, а читача в полоні письменницької аури.

Що ж до світу. Поділяється він на особистостей, божественних істот, рас. У поле битв і воєн уплетені два основні міста: Мозераг – столиця демонської імперії та Сельдер – столиця арунської імперії, об’єднаних королівств. Особистості, які правлять світами, є ключовими у романі: Алан – імператор арунів. Син Ксенора, Атланта – імператриця демонів. Дочка Накіни і дружина імператора Рагіра, Бестія – імператриця демонів. Дружина імператора Дарія, Вельзевул Варагал – князь демонів, коханець імператриці Атланти, Ксенон – імператор арунів. Лея – імператриця арунів, дружина імператора Ксенора. Мати Дарія і Алана.

Cеред божественних істот, які є радше казковими, можна виокремити Клеопатру – богиню краси, гармонії, мистецтва й дружину Хаїра, доброго божка Медуна, який відповідає за земні форми життя, Морера – одного із верховних богів, творця світу, Бога темряви й покровителя зміє-людей, Мая – богиня природи, Фломен – світотвориця, Сельдер – один із верховних богів, покровитель арунів та інші.

Дебютна книга Єлизавети Заяць найперше обіцяє багато. Насамперед, це знайомство з новим іменем у світі українського фентезі.

Фантастичний світ, який витворила авторка, привабливий, захоплюючий, досить оригінальний та неповторний. Рідкісний випадок, коли перший авторський постріл влучає в читацьке серце.

А його заполонити не так і просто. Тож моя назва відгуку - це певний натяк і добре побажання авторці, щоби богиня Повітруля з її книжки, відповідальна за кохання й кокетство, допомогла закохати в себе читача, кокетувати з ним упродовж цієї читацької мандрівки та незабаром і наступних.

Читайте також:

Отримуйте знижки та книжкові анонси на пошту

Тільки зараз!

Подарунок для книголюбів

до -50% на все

Детальніше
Знижки до -50%