Інтернет-магазин
Увійти в інтернет-магазин
Нагадати пароль
/blog/osoblyva-dumka/marbakh-misto-shyllera-abo-slidamy-fridrikha-shyllera/
Відновити пароль по телефону
або
Увійти
Зареєструватись
або
Увійти

Марбах — місто Шиллера або Слідами Фрідріха Шиллера

02.08.2021
Відгук

Авторка про себе:

Письменниця, громадська активістка, художниця, головна редакторка та співзасновниця україно-німецького журналу «Gel[:b]lau», голова та співзасновниця ГО «Українське Ательє Культури та Спорту» в м. Штутгарт. Закінчила Донецький Національний Університет за фахом «Англійська мова та література» та Штутгартський Університет Медіа за фахом «Реклама та маркетингові комунікації». З вересня 2019-го року - авторка «Українського Тижня». Народилась в Донецьку, наразі живу та працюю в Штутгарті.

За 25 кілометрів від Штутгарта розташоване мальовниче містечко Марбах-ам-Неккар, або як називають його місцеві — Schillerstadt Marbach — місто Шиллера, адже саме тут народився один з найвідоміших класиків німецької літератури — Йоганн Фрідріх Шиллер. 

14_Місто Шиллера Марбах з мапою маршруту _Слідами Шиллера_.jpg

Місто Шиллера Марбах з мапою маршруту “Слідами Шиллера”.

15_Тестцентр Шиллер.jpg

Тест-центр на ковід, названий на честь Шиллера.

16_Скульптура Шиллер_02.jpg

Скульптура Шиллера.

І хоча майбутній поет та драматург провів тут лише перші роки свого життя, громада Марбаха дуже пишається своїм найвідомішим жителем та гідно зберігає про нього пам’ять. Ба, навіть нещодавно організований ковідний тест-центр назвали на його честь.

1_Будинок_Шиллера_01.jpg2_Будинок_Шиллера_02.jpg3_Будинок_Шиллера_03.jpg4_Будинок_Шиллера_04.jpg

Будинок Шиллера.

Першою зупинкою у прогулянці по слідах Шиллера є гарнесенький фахверковий будиночок у центрі міста — місце народження майбутнього поета. 

Молода сім’я Шиллерів через скрутне фінансове становище, причиною якого стало банкрутство діда по матері, орендувала лише одну кімнату на першому поверсі. Після четвертого дня народження Фрідріха вони покинули місто і сліди письменника були тимчасово забуті. Але декілька років після смерті Шиллера (як це часто трапляється) будинок ідентифікували й зі зростальною славою «Поета нації» він став популярним місцем «літературного паломництва». 

Новозаснована «Асоціація Шиллера» («Schillerverein Marbach») придбала будинок і зробила його доступним для громадськості як колекцію та меморіальну пам'ятку з ювілею Шиллера в 1859 році. 

17_Пам'ятник Шиллеру.jpg

Пам'ятник Шиллеру.

Асоціація взяла на себе завдання наповнити невеликі кімнати фахверкової будівлі реліквіями письменника. Дитячий костюм та капелюх на хрестини, ковдра зі спадщини його матері, портрети батьків — усе це потрапило у вітрини.

Однак, якщо ви шукаєте твори поета, вам спочатку доведеться прогулятися казковими вуличками Марбаха (і в цьому випадку — це не художнє перебільшення: вузенькі вулички з бруківкою та яскравими будиночками дійсно створюють враження казкової декорації). 

5_Вулички старого міста Марбарха_01.jpg6_Вулички старого міста Марбарха_02.jpg7_Вулички старого міста Марбарха_03_Надпис-Шиллер-я з насолодою п'ю пиво.jpg

Вулички старого міста Марбарха.

Особливо красива частина міста з пречудовим видом на долину річки Неккар також має ім’я поета — верховина Шиллера або Schillerhöhe. 

Саме тут безпосередньо перед його пам'ятником розташовано Національний музей Шиллера, урочисте відкриття якого відвідав навіть король Вюртембергу Вільгельм II. А в 1965 році під час свого візиту до Німеччини цей меморіал в стилі пізнього бароко відвідала й англійська королева Єлизавета II.

8_Національний музей Шиллера_01.jpg9_Національний музей Шиллера_02.jpg

Національний музей Шиллера.

Музей зберігає роботи та документи, пов'язані з життям поета, а також збірник листів з ранніх років Шиллера до дня його смерті 9 травня 1805 р., який дозволяє простежити зміни в житті автора і зазирнути у його професійне та приватне життя. 

10_Експозиція в музеї_01.jpg11_Експозиція в музеї_03.jpg12_Експозиція в музеї_02.jpg

Експозиція в музеї.

Наприклад, тут можна знайти листування Шиллера з його видавцем Йоганом Фрідріхом Коттою, а також запис 18-річного Шиллера в сімейній книзі шкільного друга: «Назавжди з тобою об’єднаний / Лікар, поет і твій друг» (за своїм першим фахом Шиллер був військовим лікарем). Особливо цікавою для літературознавців виявляється колекція оригінальних рукописів його творів. «Вільгельм Телль», «Розбійники», «Валленштейн», «Підступність і кохання» — усі вони представлені тут авторським почерком в оригіналі.

З самого початку цей музей був ще й літературним архівом і був присвячений не тільки Фрідріху Шиллеру, але й літературній та інтелектуальній історії південно-західної Німеччини в цілому. 

У 2006-му році меморіал було доповнено сучасною новобудовою зоряного архітектора Девіда Чіпперфілда. Як футуристичний акрополь постає тут Музей сучасної літератури (скорочено LiMo — das Literaturmuseum der Moderne). 

13_Музей сучасної літератури.jpg

Музей сучасної літератури.

Чіпперфільд придумав елегантну суміш класичної та сучасної архітектури, зі стрункими білими бетонними опорами, які оточують будівлю на горі як класичні колони. Безумовно в дусі Шиллера, який надавав стільки значення естетиці й вважав, що краса — це входження у світ ідей. А сучасні та інновативні формати експозицій приваблюють сьогодні книголюбів зі всього світу. У 2011 році він був відзначений премією Європейського музею за «поетичну та естетичну якість та мужню послідовність постійної експозиції», яка «впевнено здатна надихнути велику літературну аудиторію». Тож, якщо ви будете на півдні Німеччині, заплануйте маленьку подорож до Марбарху та відшукайте власноруч сліди Шиллера, щоб надихнутися ідеями веймарського класика, який оспівував у своїх творах індивідуальну свободу та палко захищав людську особистість.

Фото до тексту - Ксенія Фукс,

фото на банері - Ольга Кімерлінг.

Читайте також:

Отримуйте знижки та книжкові анонси на пошту
small_image