Інтернет-магазин
Увійти в інтернет-магазин
Нагадати пароль
/blog/osoblyva-dumka/knyzhky-bez-rynku-abo-faktory-uspishnoho-rozvytku-knyzhkovoho-rynku-v-ukrayini/
Відновити пароль по телефону
або
Увійти
Зареєструватись
або
Увійти

Книжки без ринку або Фактори успішного розвитку книжкового ринку в Україні

30.07.2020
Відгук

Автор про себе:

Історик-британіст, міжнародний оглядач, редактор блогу Фундації Тойнбі. Співавтор книги “Змова диктаторів: Поділ Європи між Гітлером і Сталіним, 1939-1941”. Досліджує новітню британську історію, колоніалізм XIX-XX ст., міжнародну історію XX ст.

Основне питання, що постає перед багатьма, хто має стосунок до книжкової сфери, полягає в тому, а чи існує взагалі книжковий ринок в Україні? Впродовж останніх 10 років відбулося збільшення кількості перекладної літератури – як художньої, так і в жанрі нон-фікшн. Істотним чином покращився попит на твори українських авторів, книжкові фестивалі стали проводитися не лише в Києві та Львові. Але загалом до існування книжкового ринку, який є в Британії чи Німеччині ще далекувато.

У цьому аспекті я би виділив три фактори, що сприятимуть формуванню повноцінного українського книжкового ринку, які одночасно є й чинниками успішного просування книги в Україні.

Передусім, це медійність авторів. Важко собі уявити Джоан Роулінг без купи ефірів на радіо чи телебаченні та інтерв’ю в різних виданнях. Але в українському випадку за умов відсутності інституту літературних агентів або загалом людей, які працюють з промоцією автора в ЗМІ, питання медійності залишається вкрай пікантним. Звісно, що тут можна сказати, що не варто сприймати книгу суто як книгу, адже це також і побічні речі як тексти, що пишуться навколо (або про) неї, якась інша активність, що супроводжує друкований продукт.

Другим не менш важливим фактором постає публічна діяльність, пов’язана з книжкою. Мається на увазі участь книжок в літературних преміях, фестивалях, книжкові презентації, панельні дискусії. Більшою мірою ці речі пов’язані з роботою книжкових видавництв, які визначають пріоритетні книги, що й зможуть отримати престижну нагороду. Поки що з цим теж є певні нюанси, адже якісь премії не співпрацюють з окремими видавництвами, деякі видавництва не подаються на конкурси і т.д.

І третім чинником успішності книжки є відгуки, рецензії, огляди читачів про неї. В цьому аспекті можемо говорити про сприятливі тенденції останніх років, коли з’явився та набирає обертів український букстаграм, групи читацьких відгуків на фейсбуці та в телеграмі. Феномен соціальних мереж відносно швидкого поширення інформації на велику аудиторію дає значні можливості для промоції книг. До того ж, коли в стрічці більше людей буде бачити пости не про політику, а книжки, то з часом матимемо непогану книжкову культуру. Взагалі відгуки є логічним продовженням успішного виконання попередніх умов.

Лише органічне поєднання медійності, публічної участі книги в фестивалях та наявність рецензій забезпечить функціонування книжкового ринку в Україні. Поки що найкраще ситуація спостерігається з оглядами, а найгірше – з медійністю. Читайте також:

Отримуйте знижки та книжкові анонси на пошту

Тільки зараз!

Знижки до дня сім'ї

до -50% на все

Детальніше
Знижки до -50%