Інтернет-магазин
Увійти в інтернет-магазин
Нагадати пароль
/blog/osoblyva-dumka/khto-ty-zhinko-bez-holosu-/
Відновити пароль по телефону
або
Увійти
Зареєструватись
або
Увійти

"Хто ти, жінко без голосу?”

23.06.2020
Відгук

Авторка про себе:

Кандидатка історичних наук, завідувачка сектору наукової методолої Національного музею історії України, співкоординаторка ініціативи #ВимкниРосійське.

Друга світова, як досвід і комеморація, для багатьох поколінь завжди залишається актуальною-болючою темою.  Кожна родина має власні  спомини про Другу світову від фотокарток до речей, які нагодували про ті страшні події. Війна змінила наш світ і змусила його  рухатися за чітко встановленими правилами. Цей хиткий світ був розділений на “переможців” і “переможених”. 

Ми пройшли досить довгу еволюцію, аби в нашій свідомості сформувався образ жінки на війні, та на сьогодні жінку ми можемо сприймати як воїна, як людину, яка воює на рівні з усіма військовими; ми звикли розуміти, що жінка має такі самі потреби та прагнення, які можуть мати інші військові. Але ж ким є жінка, яка опиняється в окупації, коли “вчорашній ворог” прийшов на твою землю і вчиняє тут безчинства?

У цьому “новому світі” жінка лишалася фактично без голосу сам-на-сам у своїх переживаннях і споминах. Особливо це стосувалося жінок, які перебували на території “переможених”. Що вона може розповісти і вчинити? Які в неї можуть бути страхи та переживання? Ми пройшли досить довгу еволюцію, аби в нашій свідомості сформувався образ жінки на війні, та на сьогодні жінку ми можемо сприймати як воїна, як людину, яка воює на рівні з усіма військовими; ми звикли розуміти, що жінка має такі самі потреби та прагнення, які можуть мати інші військові.

Ця книга, насамперед, є споминами жінки, яка опиняється в окупованому місті, яке вщент змінює своє обличчя за лічені дні. “Жінка в Берліні” - це емоційна розповідь про долю мільйонів німецьких жінок після Другої світової війни, які опинилися під "совєцькою" окупацією.

Але ж ким є жінка, яка опиняється в окупації, коли “вчорашній ворог”  прийшов на твою землю і вчиняє тут безчинства?  Яка в неї мусить бути поведінка? Що вона може запропонувати самій собі, аби мати захист? Ми звикли, що досвід жінки під час війни завжди намагалися не враховувати, адже проговорювання жіночих травм під час війни, її  переживання і травми як назагал herstory, залишається білою плямою в  історичному контексті. І це не дивно: історіографія потребує раціоналізації, тверезого й холодного осмислення – у той час, поки жіноча історія ледь не донині існує невідривно від «ореолу» найрізноманітніших емоційних маркерів. 

Ця книга, насамперед, є споминами жінки, яка опиняється в окупованому місті, яке вщент змінює своє обличчя за лічені дні.  “Жінка в Берліні” - це емоційна  розповідь про долю мільйонів німецьких жінок після Другої світової війни, які опинилися під "совєцькою" окупацією. Книга унікальна тим, що на прикладі споминів однієї жінки, яка пережила окупацію та її розповіді про  рідне місто, яке за лічені дні змінило своє звичне обличчя, зображується  весь зруйнований Берлін  і долі тих людей, які знаходилися там.

Вперше книга була  видана анонімно  англійською мовою у США в 1954 році. Спомини отримали широкий резонанс у суспільстві та привернули до себе велику увагу. Невдовзі “Жінка в Берліні” була видана нідерландською, італійською, данською, шведською, іспанською та японською мовами. Лише в  1959 спомини були видані анонімно в Німеччині, але вони не мали жодного широкого розголосу. Це можна пояснити тим, що самі жертви  (яких налічувалося мільйони німецьких жінок) ще не наважувалися сказати про свій болючий досвід,  стиха лишаючись безмовними і непочутими. Після цього авторка вирішила не публікувати нові видання книжки за свого життя.

Саме тому автобіографічна книга «Жінка в Берліні» була знову видана в Німеччині лише 2003 року - через два роки після смерті авторки. Спомини привернули до себе величезну суспільну увагу як в країні, так загалом в Європі і в усьому світі. Протягом 19 тижнів книжка займала топові позиції в німецькому списку бестселерів за версією журналу «Шпігель». Тільки в 2003 році з'ясувалося, що її авторкою є німецька журналістка Марта Гілерс.

“Жінка в Берліні” - це книга про долю жінки під час окупації, це особистісні переживання молодої жінки, яка опинилася в горнилі Другої світової війни, це  автобіографія й особистий  щоденник,  який вела молода  німецька журналістка. Марта описує події з 20 квітня до 22 червня 1945 року в Берліні, те, що вона бачила на власні очі.  Авторка описала злочини Червоної армії до цивільного населення. Без зайвих прикрас, з точністю і притаманною їй  природною спостережливістю, вона змогла змалювати долю жінки, яка потрапляє до рук “визволителів”, ставши лише військовим трофеєм, позбавленим будь-якого людського обличчя.

Хто ж вона, та жінка в Берліні? Книга, яка варта перечитування та дослідження її історичного наративу, який викладений через призму споминів жінок. Їх голос нарешті варто почути.


Читайте також:
Коментарі
Вікторія
05.06.2020

Хочу тепер придбати цю книгу! Прочитала рецензію на одному подиху! Дякую авторці.

Дмитро
01.06.2020

Дуже гарний матеріал і цікавий підхід!

Dmytro
01.06.2020

Дякую за статтю. Люди мають знати правду про всі «подвиги» совєтських «асвабадітєлєй».


Отримуйте знижки та книжкові анонси на пошту

Тільки зараз!

Знижки до дня сім'ї

до -50% на все

Детальніше
Знижки до -50%