Інтернет-магазин
Увійти в інтернет-магазин
Нагадати пароль
/blog/osoblyva-dumka/shtuthartska-biblioteka-yak-flahman-majbutnoho/
Відновити пароль по телефону
або
Увійти
Зареєструватись
або
Увійти

Штутгартська бібліотека як флагман майбутнього

01.10.2020
Відгук

Авторка про себе:

Письменниця, громадська активістка, художниця, головна редакторка та співзасновниця україно-німецького журналу „Gel[:b]lau“, голова та співзасновниця ГО „Українське Ательє Культури та Спорту“ в м. Штутгарт. Закінчила Донецький Національний Університет за фахом "Англійська мова та література“ та Штутгартський Університет Медіа за фахом "Реклама та маркетингові комунікації“. З вересня 2019-го року - авторка „Українського Тижня“. Народилась в Донецьку, наразі живу та працюю в Штутгарті.

На тлі цифрових трансформацій сучасні бібліотеки перетворюються на флагмани майбутнього та радше на культурні та інформаційні центри, ніж на місця абсолютної читацької тиші. Згадаймо, як раніше виглядав звичайний візит до публічної бібліотеки: знайшли книгу, оформили у бібліотекаря, поїхали додому. Сьогодні ми відвідуємо в бібліотеках авторські читання та літературні дискусії, зустрічаємося та обмінюємося ідеями. 

Раніше на першому плані в бібліотеках виступали книги, сьогодні — відвідувачі.

Нова штутгартська міська бібліотека стала яскравим прикладом такої трансформації та новим місцем знайомства з культурою, літературою, мистецтвом та музикою. 

Дев’ятиповерхова футуристична бібліотечна будівля має вигляд великого кристалічного куба, входить в топ найкращих сучасних бібліотек світу та була визнана Німецькою бібліотечною асоціацією «Бібліотекою року 2013».

0.jpg
Відкрита зона Штутгартської бібліотеки.

Я опинилась в бібліотеці перший раз, коли збирала матеріали для своєї дипломної роботи під час навчання в Штутгартському університеті Медіа (Hochschule der Medien). Оскільки моя робота була присвячена нестандартним івент-локаціям, новостворена на той час бібліотека постала на першому місці в моєму списку локацій. 

Пам’ятаю свої перші враження, коли стояла на вершині воронкоподібних сходів та роздивлялася сюрреалістичні перспективи навколо. Я відчувала, ніби знаходжусь в центрі великого арт-об’єкта. Невже бібліотеки можуть бути такими? Сучасними, інтерактивними, зручними, в яких хочеться працювати та навіть ночувати.

1 (2).jpg
Йдучи до майбутнього разом з бібліотекою.

Варто додати, що Штутгарт сьогодні по праву вважається епіцентром сучасної архітектури Німеччини. Завдяки бурхливій автомобільній промисловості місто пережило стрімкий ріст, і це віддзеркалилося також в його будівлях. Маючи три відомих вищих навчальних заклади для архітектури, Штутгарт здобув собі ознаку як «місто архітекторів», яке характеризується простим та мінімалістичним дизайном та функціональною естетикою.

Нова бібліотека не стала винятком. Принцип її дизайну полягає в первинних геометричних формах і являє собою абсолютно білий ідеальний куб з галерейним простором всередині або так званим «серцем», яке освітлюється центральним просвітом.

2 (2).jpg
“Серце” бібліотеки.

За елегантною мінімалістичною геометрією ховається й не менш важливий символізм. «Серце» бібліотеки уособлює коріння знань і представляє медитативний центр бібліотеки з неймовірною акустикою. Водночас галерейна форма воронки вказує на відкриття до зовнішнього світу, до безмежного світу знань.

3 (2).jpg
“Серце”. Медійний центр бібліотеки, де відбуваються усі події. Неперевершена акустика дозволяє відчувати музику кожним нейроном. А тому концерти тут не рідкість. 

Архітектор Юн Янг Йі таким чином побудував не тільки будівлю з каменю та бетону, але й ціле послання. У своєму архітектурному концепті він вказує: “У минулому центром міста були церква чи палац. Але в сучасному суспільстві багато уваги має приділятися місцю для індивідуального поглиблення знань та збагачення досвіду”. Це архітектурне послання підкорює увагу жителів міста і тим самим робить бібліотеку місцем, що насичене подіями. Через комунікативний аспект дизайну бібліотека визначає свою функцію як храму знань і культури й стає семантично запрограмованою скульптурою.

4 (1).jpg
Електронне фортепіано з навушниками, на якому можна пограти, не заважаючи відвідувачам. Також на цьому поверсі можна оцифрувати старі вінили.

Мультимедійна бібліотека пропонує найкращі умови для цілеспрямованого навчання: більш ніж 500000 тисяч друкованих та цифрових видань, окремі кабінети та студії, навчальні приміщення та групові кімнати, а також 400 робочих місць, облаштованих сучасними ноутбуками.

5 (1).jpg
Вертикальна система сортування та повернення книжок.

Дев’ятиповерхова футуристична бібліотечна будівля має вигляд великого кристалічного куба, входить в топ найкращих сучасних бібліотек світу та була визнана Німецькою бібліотечною асоціацією «Бібліотекою року 2013».

6 (2).jpg

7 (1).jpg
Роботи-візочки, завдяки яким працює система повернення книжок.

Бібліотека також має тривалий час роботи (з понеділка по суботу з 9:00 до 21:00), цілодобові пропозиції, такі як «Бібліотека для безсоння», розширену пропозицію іноземними мовами, графотеку, в якій можна позичити на вісім тижнів відомі твори мистецтва, музичну зону, де відвідувачі можуть скласти свою власну музику або зацифрувати свої вініли, літературне кафе з ідилічною панорамою міста та понад 4000 культурних подій на рік.

8 (1).jpg
Система повернення книг працює цілодобово.

Завдяки співпраці з літературними інститутами та багатьма іншими культурними установами, штутгартська бібліотека пропонує безліч заходів з письменниками, науковцями, художниками та іншими представниками культури. 

Є в бібліотеці й відділ іноземної літератури. На превеликий жаль, я не знайшла жодного примірника книг українською. Натомість російська література займає велику окрему стінку. Завідувачка відділом сказала мені, що в них просто немає місця для всіх мов... Яким чином обирались мови, яким дозволено було тут бути представленими на самому початку планування, на жаль, залишилось для мене загадкою. 

9.jpg
Відділ іноземної літератури.

Тут регулярно проводяться різноманітні виставки, концерти, читання та лекції. Зважаючи на максимально можливу симетрію та гармонію геометричної будови та її культурного наповнення, нова бібліотека Штутгарта виступає, за словами керівника відділу культури, Сюзанні Лагвіц-Ольбах, «захисною платформою для свободи думки, самовизначення, вільного дискурсу, людських та громадських зустрічей на найвищому рівні». Річні статистики свідчать, що нова бібліотека притягує відвідувачів не тільки з регіону, а й зі всього світу. Багато, хто приїжджає саме через футуристичну архітектоніку, чи щоб відвідати концерт або читання. Я ж повертаюсь сюди знову і знову, щоб присвятити себе тому, що є в цій будівлі головним, — книгам та літературі в усіх їхніх формах.

Фото на банері: Ольга Кімерлінг

Фото до статті: Ксенія Фукс

Читайте також:
Коментарі
Тарас
05.10.2020

На жаль,московія ще довго буде місцем,де заробляють німці.


Отримуйте знижки та книжкові анонси на пошту

Тільки зараз!

Подарунок для книголюбів

до -50% на все

Детальніше
Знижки до -50%