Інтернет-магазин
Увійти в інтернет-магазин
Нагадати пароль
/blog/osoblyva-dumka/pro-vazhlyvist-ne-lyshe-chytaty-a-j-hovoryty-pro-knyzhky/
Відновити пароль по телефону
або
Увійти
Зареєструватись
або
Увійти

Про важливість не лише читати, а й говорити про книжки

15.02.2023
Відгук

Автор про себе:

Консультант слов'янської книгарні «Є», хоче бути PhD з літератури, але забув вступити в аспірантуру. Фанат поезії Артема Полежаки

Іноді прочитати книгу недостатньо, виникає бажання обговорити прочитане, поділитися своїми враженнями, або почути думку товаришів по «читацькому цеху» чи професіоналів.
Чому важливо читати книги, та ще важливіше, говорити про книжки?

Окрім спілкування з приємними та близькими за духом людьми, обговорення прочитаного, незалежно від форми (у фейсбуці, чаті в телеграмі, чи реальних розмовах) розвиває навички формулювати та висловлювати власні думки, до того ж робити це зрозуміло для присутніх.

Дискурс навколо літератури (тексту) дає можливість заглибитись у внутрішній світ співрозмовника, почути, як цей текст зрозуміли та сприйняли інші люди.

Обговорення прочитаної книги також формує в нас навички визначати головну ідею та сюжет, помічати приховані деталі, сатиру, алюзії, інтертекстуальність. Подібний аналіз поглиблює наше загальне розуміння твору та літ.процесів, що позитивно впливає на якість майбутнього читання. А ще, це непоганий розвиток мислення.

Зростання цікавості до науково-популярної та фахової літератури серед сучасних читачів уможливлює набуття професійного досвіду та додаткової корисної інформації під час подібного спілкування.

Якось за моєї участі, при обговоренні книги «Судити по совісті» Браяна Стівенсона, основними тезами дискурсу були питання справедливості, расизму, поліцейської та адвокатської етики, порушені автором на сторінках книги. Та за декілька хвилин, випадково присутній на обговоренні (читацькому клубі) чоловік зауважив, що він юрист-практик, а всі присутні мали можливість отримати кваліфікований коментар до книги, та послухати міні-лекцію про різницю романо-германської та англосаксонської правових систем. Неочікувано та цікаво, погодьтеся.

Нерідко один і той самий текст для кожного з читачів має зовсім різну конотацію: «Норвезький ліс» Харукі Муракамі частина читачів сприйматиме як твір філософський, а можливо, як історію дорослішання, структура якої складається зі спогадів про студентство та стосунки головного героя.

Якась частина меланхолійних читачів сприйматиме книгу виключно як роман, акцентуючись на мелодраматичних подіях сюжету.

Та знайдуться читачі, яких обурюватиме яскравий опис сексу та зваблення, непостійність героя в цьому плані.

Чим більша чисельність спільноти, що бере участь в дискурсі, тим насиченіше виокремлюються акценти, що справили враження на читачів. Нерідко екстралінгвістичні чинники можуть повідати про емоції від твору більше за вимовлені слова.

Вважаю, подібний досвід дозволяє повною мірою зануритися у всесвіт книги, зрозуміти мотиви героїв, та ще й вразити самого себе, подумки дивуючись, чому при читанні ти сам над цим не замислився, або не звернув на цей елемент увагу.

«Мені завжди цікаво, що читають люди. За книгами про них можна дізнатися не менше, ніж за вмістом домашньої аптечки. Тільки ритися в ліках господаря завжди вважалося поганим тоном»

Стівен Кінг

Особисто в мене при обговоренні книжок нерідко виникало відчуття «обмеженості», наче тобі не дано зрозуміти все те, що хотів сказати автор, а твій друг/співрозмовник/сусід це зрозумів. And this is good. Це означає, що мета досягнута - ваше оточення, читацький клуб, чи випадковий коментатор змогли показати частину твору, яка без їхньої присутності залишилася б в тіні, а ви, як казав мій університетський викладач історії, залишилися б «темними», не побувавши на цьому обговоренні.

Користь читання в дії - це коли у твоїх думках, чи в коментарях під твоїм дописом народжується нове розуміння. Коли за бесідою навколо книги ти вчишся слухати й говорити, а знайомі сюжети з банальною фабулою набувають нового, глибокого змісту. А ще, це відмінна можливість завести знайомства, та послухати поради щодо книжок, які ви маєте обов’язково прочитати!

Читайте також:
Коментарі
Степан Б.
07.04.2023

Дуже цікавий допис, підтримую думку автора.


Отримуйте знижки та книжкові анонси на пошту
small_image