Інтернет-магазин
Увійти в інтернет-магазин
Нагадати пароль
/blog/osoblyva-dumka/portselyanovyj-pohlyad-dmytra-bezverkhnoho-yak-rukh-u-chasi-j-prostori/
Відновити пароль по телефону
або
Увійти
Зареєструватись
або
Увійти

«Порцеляновий погляд» Дмитра Безверхнього як рух у часі й просторі

07.09.2020
Відгук

Авторка про себе:

Юристка, поетеса, письменниця-початківець, книголюб із багаторічним стажем. Черпаю натхнення в усьому. Мрію написати та видати судовий роман. Колись мій викладач з основ літературної творчості в Могилянці навчив мене аналізувати твори як читач і як письменник. Аналізувати як читач - означає отримувати естетичне задоволення від процесу (чи навпаки), співпереживати героям, думати, що буде з ними далі. Аналізувати як письменник – це бачити «скелет» роману, художні прийоми, застосовані авторами, брати приклад чи вчитися на помилках інших. Намагаюся робити саме так і з величезним задоволенням ділюся своїми враженнями.

Читаючи «Порцеляновий погляд» Дмитра Безверхнього, розумієш, що це історія про звичайних людей за незвичайних обставин. 

Рано чи пізно з’явиться хтось чи щось, що може порушити спокій тихого містечка та його мешканців. Таку роль відведено в ретро-детективі Марті Андріяш, подрузі дитинства Софії Нрієвської.

Марта – мандрівниця, спрагла до пригод, чий приїзд зацікавив місцевих жителів, бо її ім’я на вустах чи не в кожного. Разом із нею з’являються спогади: приємні чи не дуже. Вона веде за собою. Можливо, навіть останнім порцеляновим поглядом. Як вела все життя когось до пригод чи до чогось фатального. Чи поведе за собою Софію Нрієвську? Допитливість чи страх? Що переважатиме в пані поліціянтовій?

У творі, безперечно, є інтрига. Як і в кожному детективі. Досить малопоширеному в сучасній українській літературі жанрі. Але ж будьмо уважнішими. Тут не буває випадкових персонажів чи описів. В кожній художній деталі є відповідь. Треба вміти шукати. Бо не все лежить на поверхні. Але не буду спойлерити.

На жаль, серед імен відомих авторів детективів немає жодного українського. Я вважаю, що Дмитро Безверхній скоро це виправить. Не можна не відзначити яскраві образи, неповторну атмосферу та сюжет, що викликають інтерес у читачів. Кожен, хто взявся за «Порцеляновий погляд», хоче розгадати поставлену автором загадку.

Перед нами - Умань 1899 року. Побут місцевих жителів, загадкові вулички, готелі. Сучасному читачеві важко уявити, що була лише одна м’ясникова лавка та одна лікарка на все місто. Проте ми віримо авторові, що так і було. 

Кожен, хто мандрує сторінками «Порцелянового погляду», ніби сам опиняється в Умані того часу, грає роль місцевого жителя або подорожнього (кого тільки забажає сучасний вибагливий читач, якого, здається, нічим не здивуєш). Проте авторові вдається і здивувати, і зацікавити. Читач малює в уяві усі згадані автором приміщення: від готелю чи м’ясникової лавки до помешкання Софії Нрієвської та її чоловіка Тиміша. Знає, як проходять свята того часу, на чому пересувалися місцеві жителі й туристи і так далі.

Тут занадто багато ностальгії персонажів, за якою криється ще більше таємниць. У кожного вчинку є логічне пояснення. Чому на адресу пані Софії надходять листи від покійної подруги? Чому з’являються ті, про кого й гадки вона не мала? Кому відведено яку роль? Іноді замислюєшся, що перед тобою: детектив чи містика? Проте в творі, який здається спершу містичним, є достовірність. Вас зорієнтують примітки щодо локації, описи та не тільки.

Жанр історичної прози вимагає від автора максимальної правдивості. Проте він додає реалістичній Умані 1899 року декілька таємниць, які цікаво розгадувати. Та наприкінці Дмитро обіцяє не менш несподіване продовження.

Історія – це не тільки правда, це й вимисел, що спонукає до неймовірної допитливості. Навіть той, хто не має та не мав ніколи інтересу до минулого, ставить питання «чому?» ледь не на кожній сторінці роману.

Хочете подорожей у просторі й часі? Тоді ретро-детектив «Порцеляновий погляд» саме для вас!

Читайте також:

Отримуйте знижки та книжкові анонси на пошту
small_image