Інтернет-магазин
Увійти в інтернет-магазин
Нагадати пароль
/blog/osoblyva-dumka/doslidzhennya-budennosti-cherez-shchodennyk-knyharya-shona-bajzella/
Відновити пароль по телефону
або
Увійти
Зареєструватись
або
Увійти

Дослідження буденності через “Щоденник книгаря” Шона Байзелла

13.08.2020
Відгук

Автор про себе:

Український дизайнер, журналіст та письменник.

Мотивація була проста — це книга про книги, про роботу книгаря та його оточення, а отже і про людей, що багато читають і люблять літературу. Анотація обіцяла гумор та іронію і все це разом було запаковано під неперевершену за дизайном обкладинку. Читач, письменник і дизайнер всередині мене в один голос заволали: «Треба брати!». І без жодного попередньо дослідження я купив «Щоденник книгаря» Шона Байзелла.

Уже за декілька годин я перебував у Вігтауні, у компанії автора мемуарів і власника найбільшої в Шотландії букіністичної книгарні під назвою The Bookshop. Там, серед тисяч різноманітних книг на полицях, а заразом і серед вікторіанських маєтків навколо, північного вітру та мальовничих, вкритих зеленню пагорбів, ми разом із Шоном провели цілий рік.

Ми багато гуляли містом та його околицями, дихали насиченим свіжістю повітрям. Ловили рибу, плавали на яхті, організовували книжковий ярмарок. Якось увечері я побував на святковій вечірці, де Шон разом із родичами смакував скотч Laphroaig. Після цього між нами встановився по-справжньому дружній зв’язок, бо людина, яка любить книги та віскі з острова Айла — це справжній скарб. У нас, тут на континенті, ще спробуй знайти таку! 

Ми спілкувалися чи не з кожним відвідувачем книгарні, а також багато їздили Шотландією, бо Шона постійно запрошували оглянути книжкові колекції та придбати їх. Під час таких подорожей він розповідав мені про те, як оцінює приватні колекції та окремі знахідки, як просуває свій бізнес у соцмережах та які стосунки має з іншими книгарями. Щодня він звітував про кількість проданих книжок, про прибутки та витрати книгарні та всю її операційну діяльність. 

Проте, як виявилося пізніше, цей рік я прожив за декілька годин читання «Щоденника». І я пишу так, ніби був поруч з автором цих мемуарів чи не кожної хвилини, бо вони мають особливу магічну властивість — легко й невимушено занурити у світ Шона Байзелла, долучити до життя його книгарні та ведення бізнесу.

Водночас автор не бере на себе явної виховної функції. Він не кричить кожного зручного разу: «Ви маєте більше читати!», або: «Книги — це найвеличніший скарб цивілізації». Він не розбудовує зайвих ілюзій навколо світу літератури, видавничої справи та торгівлі книжками. Він не розказує виключно про книжкові скарби, що випадково знайшов і які вдалося дешево купити та вигідно продати. Його розповідь про професію книгаря позбавлена романтизму та зайвого пієтету.

У ній багато клієнтів, що заходять виключно заради пустих балачок, або навіть сварки. Працівників, з якими нелегко знайти спільну мову. Не забуває автор згадати і про необхідність щодня наводити лад на полицях та працювати над внесенням книг до онлайн каталогу; пакувати книги для клієнтів і заносити на пошту. Йому навіть час від часу доводиться опосередковано зустрічатися зі смертю, бо більшість пропозицій щодо купівлі великих книжкових колекцій, надходить саме після смерті їхніх власників.

Сувора реальність, однак, не заважає Байзеллу любити й добре робити свою справу. А його почуття гумору здатне перетворити будь-яку сіру буденність на цікаву, часом захоплюючу подорож у світ роботи звичайного адміністратора.

Такі подорожі завжди мають гіркий присмак. Зрештою, його книгарня ледве зводить кінці з кінцями, яка тут до біса романтика? Вся ця діяльність демонструє роботу книгаря з усіх її боків і розповідь Шона Байзелла завжди чесна та правдива.

Тож, окрім краси Шотландії, гарних та цікавих книг і смаку неперевершеного скотчу, ці мемуари руйнують будь-які міфи та ілюзії, що можливо існували в нашій читацький уяві про професію книгаря. Або, навіть, про будь-яку іншу омріяну професію... Байзелл майстерно демонструє буденність в усій її непривабливості. І часом вона виявляється настільки нудною, що якби не вміння автора іронізувати над будь-якими випадковими дрібницями, ці мемуари ризикували б стати найнуднішим читанням за останні роки. Бо життя книгаря далеке від насиченості пригодами.

Сувора реальність, однак, не заважає Байзеллу любити й добре робити свою справу. А його почуття гумору здатне перетворити будь-яку сіру буденність на цікаву, часом захоплюючу подорож у світ роботи звичайного адміністратора.

Читайте також:

Отримуйте знижки та книжкові анонси на пошту
small_image