Зустріч із Відою Оґнєнович
6 вересня о 18.00 у київській Книгарні “Є” відбулася зустріч із сербською письменницею та дипломатом Відою Огнєнович.
Темою розмови став менеджмент у сфері культури. Віда Огнєнович наголосила, що у таких країнах, як Україна, де надзвичайно потужними є культурні традиції, необхідно використовувати наявний потенціал. Практика проведення колективних та індивідуальних групових виставок, створення майданчиків на кшталт Книгарні “Є”, куди люди можуть прийти й поділитися духовними й інтелектуальними набутками, використання таких всесвітньо відомих імен вихідців з України як Гоголь, Шевченко, Булгаков, за словами Віди Огнєнович, уже є достатньо поширеною, проте потрібні систематичні зусилля діячів культури, які, крім того, повинні підтримуватися на державному рівні.
У невеликих західноєвропейських країнах — наприклад, у Данії та Норвегії — державне інвестування в культуру поширене й успішне. Проте там дбають не тільки про стан освіти, науки, культури, але й про популярність місцевих набутків у світі, про зближення із масштабнішими культурними просторами. Так, англійською мовою перекладено твори навіть третьорядних норвезьких письменників — настільки велике значення цьому надають. Цю стратегію переймає і Сербія: Віда Огнєнович — президент тамтешнього ПЕН-клубу і докладає зусиль до збільшення числа перекладів сербських письменників за кордоном. Існує щорічна видавнича програма, відповідно до якої щорічно друкується п”ять англомовних антологій сербської літератури. Сербський ПЕН-клуб став інструментом впливу культурної промоції.
Ще одним важливим напрямком культурного менеджменту Віда Огнєнович назвала комунікацію між культурою і туризмом. Адже люди повинні приїжджати до країни не лише подивитися на місця, описані в путівнику, але й долучитися до культури, відчути її. Отже, повинні бути інтенсивні зусилля в напрямку інтеграції.
На зустрічі із Відою Огнєнович були присутні посол Республіки Сербія в Україні Душан Лазич, директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко, директор видавництва “Смолоскип” Ростислав Семків, президент мережі Книгарень “Є” Роман Цуприк, перекладачі, журналісти, науковці, представники культурних інституцій.