Інтернет-магазин
Увійти в інтернет-магазин
Нагадати пароль
/blog/osoblyva-dumka/yak-napysaty-knyhu-i-vyzhyty-4-kroky-pro-yaki-krashche-znaty-do-pochatku-vydavnychoho-protsesu/
Відновити пароль по телефону
або
Увійти
Зареєструватись
або
Увійти

Як написати книгу і вижити: 4 кроки, про які краще знати до початку видавничого процесу.

10.06.2021
Відгук

Авторка про себе:

Шість років веду міжнародний книжковий клуб Women in books в Нідерландах, вчу дітей-білінгвів складати казки, будую маркетинг- й контент стратегії для міжнародних брендів. Фіналістка міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» та «Смолоскип» в 2020. Авторка роману “Летіла в небі чорна птаха”.

176A6956.jpg

Написали книгу і готові надсилати рукопис у видавництва та на літературні конкурси? Притримайте коней. Коли мені казали, що написати рукопис — найменше, що можу зробити під час роботи над романом “Летіла в небі чорна птаха”, я закочувала очі і думала “що вони там знають”. Та я помилилася, трапилися моменти, до яких доля не готувала: це коштувало часу, ресурсу чи навіть грошей. Яких? Розповідаю у матеріалі.

Свята критика бета-рідерів
Сім років я живу та працюю в Нідерландах, і бачу, як до видавничого процесу ставляться тут, і робота з бета-рідерами — обов’язковий етап на шляху до створення книги, і, здається, ще не дуже популярний в Україні, за рахунок чого можна якісно вирватись вперед на фоні колег.

176A7021.jpg

Взагалі, бета-рідери — це краще, що може трапитися на шляху письменника. Ці люди добровільно погоджуються почитати рукопис та вказати на неточності та помилки. Святі небеса, дякуйте їм!

Обирайте бета-рідерів, як обирали б цільову аудиторію: за віком, гендером та вподобаннями, і надсилайте чіткі питання, відповіді на які допоможуть в роботі з рукописом: враження від прочитаного, від сюжету, діалогів, героїв. Прислухайтеся до критики і редагуйте, допоки ще можете, бо краще оперативно реагувати на приватну критику зараз, ніж коли книга вже надрукована й не можна нічого змінити.

Вигода обох сторін

Не треба надсилати рукопис у всі видавництва й за тиждень обривати телефони із запитаннями, чи вже прочитали.

176A7159.jpg

Краще провести змістовну підготовчу роботу: які книги друкує видавництво, які є напрямки, специфіка. Наприклад, це книга у суміжному стилі, скажімо — дитяче фентезі. У супровідному листі поясніть, чому ваша майбутня книга вигідна для видавництва. Можливо, у вас вже є аудиторія в соцмережах, план для просування, необхідні зв’язки чи ви готові хоча б частково вкластися фінансово.

Ці пункти бажані, але далеко не обов’язкові. 

Головна умова для плідної співпраці — конструктивна робота: долучайтеся до процесу, пропонуйте свою допомогу, питайте, що ще можна зробити для вашої книги, що спрацювало у інших письменників.

176A7178.jpg

Видавництво — така сама зацікавлена у виданні книги сторона, як і ви.

Пан-піар, він же маркетинг, він же просування
Трохи наївно сподіватися, що віддасте книгу у видавництво, а воно далі якось саме: і тиражі, і робота, і визнання. 

Видавництво — важлива складова на дорозі до реалізації написаного, але є ще пан-піар, він же маркетинг, він же просування, який поки що майже повністю лежить на плечах автора, і до цього треба бути готовим.

Краще домовлятися про співпрацю із блогерами та журналістами, мати в арсеналі не один інструмент для популяризації книги (не лише заяложені розіграші, хоча куди ж без них) та підготувати аудиторію вже на момент написання рукопису: нехай аудиторія звикає, а назва книги буде на слуху.

Аналізуйте, що роблять колеги по ринку, читайте книги про основи маркетингу, беріть консультації у спеціалістів.

Якщо починати займатися просуванням після виходу книги, буде не критично, але трохи пізно, бо маркетинг штука підступна, любить, щоб її гріли постійно, й лише час від часу вистрелює.

Відкривають тому, хто стукає
“Теплі контакти” — люди, які вас знають та спеціалісти із різних сфер, досвід яких згодиться на шляху створення книги. Я в свій час серед друзів знайшла юристку, щоб проконсультувала з приводу договорів, бо я в цьому повний профан, серед друзів є одна з кращих піарниць країни, яка допомогла підготувати пітчі для інфо-ресурсів, не кажучи вже про постійні консультації із таргетологами, дизайнерами, розробниками й іншими спеціалістами. З чим більшою кількістю людей ви знайомі, тим більше шансів, що необхідні двері відкриються.

Ходіть на профільні, навіть онлайн, події. Познайомившись, залишайтеся активними онлайн та не соромтеся нагадувати про себе: пишіть коментарі, фолловте блоги і не пропадайте з інтернет-простору.

Немає нічого поганого в тому, щоб постійно нарощувати базу зацікавлених у покупці читачів, говорити про свою роботу, а написання книги — це робота, навіть, якщо ставитися до цього як до хобі.

Спойлер: допоки не почнете серйозно ставитися до цього процесу, навряд чи вийде щось путнє.

Стати на шлях письменства — вже досягнення, яке наврядчи одразу змінить життя, але точно його розверне. Все, що можна робити — йти маленькими кроками до цілей, стукати й вірити, що одного дня вам відкриють.

Фото - Катерина Кожевнікова.

Читайте також:

Отримай знижку