Інтернет-магазин
Увійти в інтернет-магазин
Нагадати пароль
/blog/osoblyva-dumka/top-5-povnometrazhnykh-filmiv-zasnovanykh-na-knyhakh/
Відновити пароль по телефону
або
Увійти
Зареєструватись
або
Увійти

Топ-5 повнометражних фільмів, заснованих на книгах

18.01.2021
Відгук

Авторка про себе:

Письменниця, громадська активістка, художниця, головна редакторка та співзасновниця україно-німецького журналу «Gel[:b]lau», голова та співзасновниця ГО «Українське Ательє Культури та Спорту» в м. Штутгарт. Закінчила Донецький Національний Університет за фахом «Англійська мова та література» та Штутгартський Університет Медіа за фахом «Реклама та маркетингові комунікації». З вересня 2019-го року - авторка «Українського Тижня». Народилась в Донецьку, наразі живу та працюю в Штутгарті.

Поряд з серіалами за останні місяці також вийшло чимало повнометражних фільмів, заснованих на відомих книжках.

На мою скромну думку, серіальна армада виглядає значно яскравіше, оскільки серіальний формат надає набагато більше можливостей розкрити всю фабулу та проблематику того чи іншого роману, ніж середньостатистичні дві години повнометражки.

Тим не менш, пропоную мої власні топ-5 екранізацій 2020.

Маленькі жінки.jpg1. «Маленькі жінки» (2019), режисерка Ґрета Ґервіґ - засновано на романі «Маленькі жінки» Луїзи Мей Олкотт (1868)

150-річня історія американської авторки Луїзи Мей Олкотт ще ніколи не виглядала настільки живою, сучасною та актуальною, як адаптація, безумовно, талановитої режисерки Ґрети Ґервіґ, для якої вона також сама написала сценарій. «Маленькі жінки» Ґервіґ пропонує нам перевірену естетику атмосфери та декорацій 19-го століття і водночас представляє дещо більше, ніж просто черговий костюмований фільм.

Режисерка не дотримується хронологічного наративу роману, і стрибає натомість між різними рівнями часу, що пропонує глядачам нові перспективи щодо характерів головних героїнь — чотирьох сестер родини Марч — Маргарет, Джо, Бет та Еммі.

На відміну від попередніх фільмів, ґервіґовські сестри — невгамовні та непокірні. Їхні зачіски руйнуються, вони більше бігають, ніж ходять, вони голосно та пристрасно дискутують і живуть жвавим життям, повністю усвідомлюючи межі цієї жвавості.

Окрім цього, Ґервіґ вводить у фільм додатковий каркасний сюжет про другу із сестер, Джо, яка мріє опублікувати свій роман, щоб підтримати родину. Саме цей захід дозволяє режисерці розповісти ще більше про гендерну несправедливість, боротьбу жінок за свої права у світі, де домінують чоловіки, а отже - про непростий шлях та пошук самовизначення.

Та проблема патріархальної системи полягає ще й в тому, що не лише жінки задихаються в жалюгідній однотипності свого життя. Так само і чоловіки. Так, наприклад, вчитель-інтелектуал Джон, майбутній чоловік старшої із сестер, Маргарет, бажає передавати знання, але не може виконати традиційну роль годувальника. Або красивий та чуттєвий Лорі, який намагається знайти себе і свою роль у суспільстві.

Режисерка відкрито протистоїть цій системі ліберальним фемінізмом, який прославляє особисту індивідуальність. Всі чотири сестри Марч мають художній талант: Джо пише, Мег обожнює театр, Емі малює, а Бет грає на фортепіано.

Фільм майстерно приділяє увагу кожній із творчих індивідуальностей, оскільки жінки з амбіціями та перспективами у житті — це головна родзинка у творчості Ґервіґ.

Луїза Мей Олкотт. Маленькі жінки / пер. з анг. Ірина Бондаренко. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2017.

Ребекка.jpg2. «Ребекка», режисер Бен Вітлі - засновано на романі «Ребекка» Дафни Дю Мор’є (1938)

Без сумніву, Альфред Хічкок належить до найвпливовіших режисерів в історії кіно. Для того, щоб зробити рімейк його оскароносного фільму 1940-го року, потрібна певна мужність. Світу відомо кілька екранізацій однойменного роману Дафни Дю Мор’є, так само, як театральних вистав та радіоверсій. Проте більшість глядачів пов’язує «Ребекку» саме з фільмом Хічкока.

Бен Вітлі спромігся переосмислити готичну мелодраму великого майстра горору. В новій екранізації ми не бачимо моторошних сцен та притаманного Хічкоку саспенсу. Натомість маємо атмосферну історію кохання на фоні сімейної драми.

Критики безжалісно звинуватили режисера у відсутності «готичної» складової. Але можливо він хотів зосередитись зовсім на іншому. Книга Дю Мор’є стосується жінок, які борються за власну владу в чоловічому світі, часто за допомогою усіх можливих та неможливих засобів. Цей аспект історії зберігся у новій екранізації, але з трохи більшою ясністю та контекстом для сучасної аудиторії — і це лише доводить, що «Ребекка», 80 років тому чи зараз, залишається позачасовою історією.

Дафна дю Мор'є. Ребекка / пер. з анг. Гєник Беляков. — Харків : Книжковий клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2017.

Щиголь.jpg3. «Щиголь» (2019), режисер Джон Кроулі - засновано на романі «Щиголь» Донни Тартт (2013)

Багато хто з кінокритиків звинувачував картину «Щиголь», засновану на однойменному романі Пулітцерівської лавреатки Донни Тартт, в розмитості та поверхневості. Погоджуюсь, що 800 сторінок роману набагато краще б виглядали у форматі мінісеріалу, ніж у двох з половиною годинах фільму. Та все ж таки фільм мені сподобався, хоча дуже ймовірно, що глядачам, які не знайомі з книгою, не все на екрані буде виявлятися зрозумілим.

Хоча стрічка Кроулі залишається дуже близькою до книги, історія розповідається тут в дещо іншій хронології, нелінійно, з ретроспективами, так що трагічна ситуація, яка визначить все подальше життя Тео, лише поступово розкривається перед глядачем у цілому.

З одного боку, це дає творцям фільму розмістити багато сцен із книги, але з іншого боку дуже плутає та збиває з пантелику. Недоліки компенсуються органічним акторським складом, естетичними декораціями та чудовими костюмами героїв. Ті, хто знайомі з книгою, зможуть знайти багато приємних моментів у фільмі, а от ті, хто не знайомий з романом навряд чи зрозуміють усіх взаємозв’язків. А я тим часом все не перестаю питати, чи вийде екранізація «Таємної історії», і якщо так, наскільки відвертою вона буде?

Донна Тартт. Щиголь / пер. з анг. Віктор Шовкун. — Харків : Книжковий клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2016.

Історія доктора Дуліттла, його життя вдома і дивовижні пригоди в далеких країнах.jpeg4. «Дулітл» (2020), режисер Стівен Гейган - засновано на романі «Історія доктора Дуліттла, його життя вдома і дивовижні пригоди в далеких країнах» Г’ю Лофтінга (1922)

Якраз до сторіччя книг Г’ю Лофтінга про неймовірного ветеринара Джона Дуліттла, який має особливий дар спілкування з тваринами, вийшла нова екранізація з Робертом Дауні-молодшим в головній ролі. Разом зі своїм помічником Томмі Стаббінсом і самкою папуги Полінезією доктор допомагає тваринам та спішить врятувати життя королеви Вікторії.

В мене не було якихось особливих очікувань від фільму, а тому я отримала щире задоволення.

Стрічку легко переглядати, вона мила та кумедна, з прекрасними акторами та казковою в самому прямому сенсі цього слова візуалкою. І хоча цей фільм призначений для дітей, дорослі, які не втратили свою внутрішню дитину, також можуть отримати насолоду від перегляду. А я дуже радію, що цього року нарешті вийшла книга про пригоди дивовижного доктора українською мовою.

Г'ю Лофтінґ. Історія доктора Дуліттла, його життя вдома і дивовижні пригоди в далеких країнах / переклад Наталії Куровської. – Львів: Апріорі, 2020.

Щоденник Анни Франк. Графічна адаптація.jpg5. «Анна Франк. Паралельні історії» (2020), режисерки - Сабіна Феделі, Анна Міготто - засновано на «Щоденнику Анни Франк» (1947)

Хелен Міррен сідає за стіл та починає емоційно читати вголос із книги-щоденника. Письмовий стіл знаходиться в потаємній кімнаті в Амстердамі, де Анна Франк та її родина ховалися від нацистів, і де вона написала одну з найважливіших книг 20-го століття.

Цього року Анні Франк виповнилося б 90 років. Нова документальна стрічка Сабіни Феделі та Анни Міготто переплітає історію Анни з історіями п’яти жінок, які пережили Голокост, які були одного віку з Анною, коли їх, як і Анну, заарештували, депортували та ув’язали до німецьких концтаборів.

Вони мали однакові з Анною ідеали та однакове бажання — жити. Аріанні Шерені, Сарі Ліхтштейн-Монтард, Хельзі Вайс та сестрам Андрі та Тетяні Буччі пощастило — їхнє головне бажання збулося. Вони є останніми з тих, хто вижив, і їхній досвід відображає достатньо, щоб зрозуміти що саме пережила Анна Франк за останні ув’язнені місяці свого життя. Жінки розповідають на камеру про найжахливіші злочини минулого століття, згадують своє життя в таборах, втрату батьків та коханих, а також незламну мужність, яка була їм потрібна, щоб вийти з таборів смерті живими. Їхні особисті історії перемежовуються свідченнями їхніх дітей та онуків, які говорять про складне успадкування травми, які пережили їхні бабусі та дідусі. Одна з жінок каже про свою матір:

«Частина моєї матері завжди буде жити в тому концтаборі».

І хоча досить нелегко дивитися будь-який матеріал, пов’язаний зі злочинами Другої світової війни та Голокостом, дивитися таке все одно треба. Ця документальна стрічка не тільки переказує минуле, але й пропускає його наслідки через призму тих, хто вижили, та через призму майбутніх поколінь. Чи може час дійсно вилікувати будь-який біль, чи він просто стікає по ранах жертв крізь все їхнє життя?

Щире читання Хелен Міррен переносить нас у свідомість Анни.

«Я хочу, щоб щоденник був моїм другом», — писала юна Анна. Тож вона назвала свій щоденник «Кіті», і всі її записи, деякі навдивовижу зрілі та глибокі, деякі по-дитячому прекрасні, як то записи про перше кохання, починаються з неодмінного «Дорога Кітті».

Ми всі знаємо історію Анни Франк, але цей документальний фільм нагадує нам, наскільки цілісною є свобода для нашого виживання та існування.

Ми схильні сприймати це як належне. Слова Анни про надію, перше кохання, свободу та відчай мають силу змінити світ, так само як її непохитна віра в доброту.

«Попри все, я все ще вірю, що люди справді добрі в душі. Я думаю не про все горе, а про красу, яка все ще залишається», — написала Анна Франк.

Франк Анна. Сховище. Щоденник у листах. Переклад з німецької: Михайло Тупайло (Міхаель Барад); редактор перекладу: Анна Шнайдерман. Харків: Віват, 2016.

Фото на банері: Ольга Кімерлінг


Читайте також:

Отримуйте знижки та книжкові анонси на пошту

Тільки зараз!

Знижки до дня Конституції

до -50% на все

Детальніше
Знижки до -50%