Інтернет-магазин
Увійти в інтернет-магазин
Нагадати пароль
/blog/osoblyva-dumka/sandarmokh-yak-pam-yat-shcho-ne-zhasaye/?PAGEN_3=2&forgot_password=yes
Відновити пароль по телефону
або
Увійти
Зареєструватись
або
Увійти

Сандармох як пам'ять, що не згасає

05.08.2020
Відгук

Автор про себе:

Кандидатка історичних наук, завідувачка сектору наукової методології Національного музею історії України, співкоординаторка ініціативи #ВимкниРосійське.

Що тобі відомо про голос тих хто не може вже промовляти?

Такі відчуття мурах, які бігають під шкірою, особисто в мене з’являються в Биківні - місці де злочин не має часу, місці, де тисячі жертв були розстріляні совєцькою окупаційною владою за ефемерними звинуваченнями в 1937-1938 роках.


У таких місцях здається, що сама природа ладна розповідати і давати свідчення сосни, в яких вросли кулі. Для кого вона - ця куля? Кому вона мусила належати і так і не дісталася, як «винагорода» за любов до свого рідного, і за те, що лишався принциповим до кінця свого життя.

Сталінська тоталітарна машина знищувала усіх, хто був або лише потенційно міг бути в опозиції до неї.

У засобах і майстерності знищувати цвіт українства Москва завше мала неабиякий хист. Пам'ять про злочини совєцького режиму є нашою вакциною проти забуття.

Сталін у 1937–1938 роках запустив «Великий терор» – масштабну кампанію масових репресій та фізичного знищення реальних і потенційних політичних опонентів, ліквідації політичної, мистецької та наукової національної еліти, руйнування будь-яких традиційних ціннісних орієнтацій та зв’язків. Із виходом 5 серпня 1937 року постанови Політбюро ЦК ВКП(б) «Про антирадянські елементи» розпочалася наймасовіша «чистка» суспільства від так званих «ворогів народу».

Одним з таких моторошних місць, де пролилася кров цвіту української нації є урочище Сандармох в Карелії РФ.


Руками НКВД з 27 жовтня по 4 листопада 1937 року там було вбито 1111 в’язнів соловецького етапу. Злочин був розкритий лише в 1997 році, коли вголос про місця масових вбивств заговорив російський історик Юрій Дмитрієв.

Спочатку велика кількість дослідників вважала, що в’язнів вивозили човнами у Біле море і там топили. Але у 1995 році директором Санкт-Петербурзького центру «Меморіал» Веніаміном Іофе було знайдено розстрільні списки в архіві Архангельського управління ФСБ, саме пан Іофе повідомив те, що серед жертв Сандармоху велика кількість українців…


З 1111 в’язнів, розстріляних в урочищі Сандармох, з України походили 287 людей. Цей доповнений список склав Сергій Шевченко.

Керував розстрілами Михаїл Матвєєв, заступник начальника Ленінградського управління ОГПУ по адміністративно-господарським частинам. У Сандармосі було стратрачено тих, хто представляв цвіт української нації, це були ті люди, які робили українське мистецтво та науку повноправними елементами світового прогресу.

01.jpg

Документальне свідчення терору


Постріл у голову обірвав життя засновника нових підходів до світового театрального мистецтва, режисера театру «Березоль» Леся Курбаса, якого заарештували за підозрою у зв’язку зі справою УВО 26 грудня 1933 року і розтріляно було в 1937 році. Така ж доля спіткала і драматурга Миколу Куліша, чиї п’єси йшли в Парижі, Нью-Йорку, Москві, Варшаві. Письменників і поетів Зерова, Вороного, Ірчана, Епіка, Паніва, письменника, філософа і перекладача Валер’яна Підмогильного, учених Сергія Грушевського, Степана Рудницького, Олександра Бадана- Яворенка чекало те саме…


5 серпня ми відзначаємо День пам'яті жертв «Великого терору» 1937 року в урочищі Сандармох. Жертв 1937 року… Однак, події сьогодення переконливо доводять, що 1937-й рік історично триває й досі.

У Карелії, в урочищі Сандармох, у 2004 році було встановлено гранітний пам’ятник у вигляді козацького хреста, на якому вигравійовано напис: «Убієнним синам України».

02.jpg

Пам’ятник жертвам терору у Сандармосі

Москва століттями нищила українців, намагаючись підкорити волю нашого народу: Розстріляне Відродження, голод 1921-1922 років, Голодомор 1932-1933 років… У засобах і майстерності знищувати цвіт українства Москва завше мала неабиякий хист. Пам'ять про злочини совєцького режиму є нашою вакциною проти забуття. Варто пам’ятати, аби не повторювати помилки і шанувати пам'ять про тих, хто стали жертвами совєцького окупаційного режиму в Україні.

5 серпня ми відзначаємо День пам'яті жертв «Великого терору» 1937 року в урочищі Сандармох. Жертв 1937 року… Однак, події сьогодення переконливо доводять, що 1937-й рік історично триває й досі. Тому особливо непросто бачити, як Юрій Дмітрієв - людина, що колись оприявнила незручну правду про події в урочищі Сандармох, в ці дні проходить чергове випробування російським "правосуддям".

Читайте також:
Коментарі
Anton
05.08.2020

Дякую авторці за такий цікавий текст. Ми повинні пам‘ятати про злочини комуністів в Україні. Дякую, що про це пишите.


Отримуйте знижки та книжкові анонси на пошту

Тільки зараз!

Знижки до дня сім'ї

до -50% на все

Детальніше
Знижки до -50%