Інтернет-магазин
Увійти в інтернет-магазин
Нагадати пароль
/blog/osoblyva-dumka/sandarmokh-yak-pam-yat-shcho-ne-zhasaye/
Відновити пароль по телефону
або
Увійти
Зареєструватись
або
Увійти

Сандармох як пам'ять, що не згасає

05.08.2020
Відгук

Автор про себе:

Кандидатка історичних наук, завідувачка сектору наукової методології Національного музею історії України, співкоординаторка ініціативи #ВимкниРосійське.

Що тобі відомо про голос тих хто не може вже промовляти?

Такі відчуття мурах, які бігають під шкірою, особисто в мене з’являються в Биківні - місці де злочин не має часу, місці, де тисячі жертв були розстріляні совєцькою окупаційною владою за ефемерними звинуваченнями в 1937-1938 роках.


У таких місцях здається, що сама природа ладна розповідати і давати свідчення сосни, в яких вросли кулі. Для кого вона - ця куля? Кому вона мусила належати і так і не дісталася, як «винагорода» за любов до свого рідного, і за те, що лишався принциповим до кінця свого життя.

Сталінська тоталітарна машина знищувала усіх, хто був або лише потенційно міг бути в опозиції до неї.

У засобах і майстерності знищувати цвіт українства Москва завше мала неабиякий хист. Пам'ять про злочини совєцького режиму є нашою вакциною проти забуття.

Сталін у 1937–1938 роках запустив «Великий терор» – масштабну кампанію масових репресій та фізичного знищення реальних і потенційних політичних опонентів, ліквідації політичної, мистецької та наукової національної еліти, руйнування будь-яких традиційних ціннісних орієнтацій та зв’язків. Із виходом 5 серпня 1937 року постанови Політбюро ЦК ВКП(б) «Про антирадянські елементи» розпочалася наймасовіша «чистка» суспільства від так званих «ворогів народу».

Одним з таких моторошних місць, де пролилася кров цвіту української нації є урочище Сандармох в Карелії РФ.


Руками НКВД з 27 жовтня по 4 листопада 1937 року там було вбито 1111 в’язнів соловецького етапу. Злочин був розкритий лише в 1997 році, коли вголос про місця масових вбивств заговорив російський історик Юрій Дмитрієв.

Спочатку велика кількість дослідників вважала, що в’язнів вивозили човнами у Біле море і там топили. Але у 1995 році директором Санкт-Петербурзького центру «Меморіал» Веніаміном Іофе було знайдено розстрільні списки в архіві Архангельського управління ФСБ, саме пан Іофе повідомив те, що серед жертв Сандармоху велика кількість українців…


З 1111 в’язнів, розстріляних в урочищі Сандармох, з України походили 287 людей. Цей доповнений список склав Сергій Шевченко.

Керував розстрілами Михаїл Матвєєв, заступник начальника Ленінградського управління ОГПУ по адміністративно-господарським частинам. У Сандармосі було стратрачено тих, хто представляв цвіт української нації, це були ті люди, які робили українське мистецтво та науку повноправними елементами світового прогресу.

01.jpg

Документальне свідчення терору


Постріл у голову обірвав життя засновника нових підходів до світового театрального мистецтва, режисера театру «Березоль» Леся Курбаса, якого заарештували за підозрою у зв’язку зі справою УВО 26 грудня 1933 року і розтріляно було в 1937 році. Така ж доля спіткала і драматурга Миколу Куліша, чиї п’єси йшли в Парижі, Нью-Йорку, Москві, Варшаві. Письменників і поетів Зерова, Вороного, Ірчана, Епіка, Паніва, письменника, філософа і перекладача Валер’яна Підмогильного, учених Сергія Грушевського, Степана Рудницького, Олександра Бадана- Яворенка чекало те саме…


5 серпня ми відзначаємо День пам'яті жертв «Великого терору» 1937 року в урочищі Сандармох. Жертв 1937 року… Однак, події сьогодення переконливо доводять, що 1937-й рік історично триває й досі.

У Карелії, в урочищі Сандармох, у 2004 році було встановлено гранітний пам’ятник у вигляді козацького хреста, на якому вигравійовано напис: «Убієнним синам України».

02.jpg

Пам’ятник жертвам терору у Сандармосі

Москва століттями нищила українців, намагаючись підкорити волю нашого народу: Розстріляне Відродження, голод 1921-1922 років, Голодомор 1932-1933 років… У засобах і майстерності знищувати цвіт українства Москва завше мала неабиякий хист. Пам'ять про злочини совєцького режиму є нашою вакциною проти забуття. Варто пам’ятати, аби не повторювати помилки і шанувати пам'ять про тих, хто стали жертвами совєцького окупаційного режиму в Україні.

5 серпня ми відзначаємо День пам'яті жертв «Великого терору» 1937 року в урочищі Сандармох. Жертв 1937 року… Однак, події сьогодення переконливо доводять, що 1937-й рік історично триває й досі. Тому особливо непросто бачити, як Юрій Дмітрієв - людина, що колись оприявнила незручну правду про події в урочищі Сандармох, в ці дні проходить чергове випробування російським "правосуддям".

Читайте також:
Коментарі
Віктор
07.08.2020

Гарно мені сподобалося. Книгарня Є більше пишіть про нашу історію. Це цікаво!

Olga
06.08.2020

Дякую улюблена книгарня за цікаву статтю. Дякую авторці за цікавий текст, після таких статей переосмислюється по іншому історія нашого народу. Сумно, що у нас українців коротка пам’ять адже на Донбасі нас вбиває той самий москаль...

Vira
05.08.2020

Дякую вам за таку цікаву статтю. Не забудемо злочини проти українців! Дякую автору цікаво, інформативно і правдиво. Окрім терору проти інтелігенції вони влаштували голод і несли смерть на нашу землю!


Отримуйте знижки та книжкові анонси на пошту