Інтернет-магазин
Увійти в інтернет-магазин
Нагадати пароль
/blog/osoblyva-dumka/pro-vazhlyvist-roboty-dyzajneriv-ta-ilyustratoriv/
Відновити пароль по телефону
або
Увійти
Зареєструватись
або
Увійти

Про важливість роботи дизайнерів та ілюстраторів

23.11.2020
Відгук

Автор про себе:

Український дизайнер, журналіст та письменник.


Коли ми йдемо в магазин та купуємо собі нові речі, ми намагаємося врахувати багато різноманітних чинників: ціна, якість пошиву, матеріал. Для когось буде важливим бренд, або країна виробник. Якщо річ задовольняє більшість наших первинних критеріїв — ми беремо її на примірювання. Якщо й цей етап успішно подоланий і ми вирішуємо, що розмір наш, що річ нам пасує — ми купуємо її. Шлях від магазинної вітрини до полиці нашої шафи для кожної купленої нами речі непростий. Але так чи інакше все завжди починається із її зовнішнього вигляду — дизайну. 

Кожна така річ змагається з десятками і навіть сотнями інших конкурентів, прагнучи будь-що привернути до себе нашу увагу. Вона має голосно промовити до нас: “Спробуй мене!”

Дизайн може бути одним із дієвих засобів популяризації читання та поширення книги. І саме це сьогодні є основним завданням видавничого бізнесу, якщо він прагне не лише виживати, але і зростати.

Це правило працює також і для книг. Так, часто ми приходимо до книгарні і вже точно знаємо, з чим маємо вийти звідти (або замовляємо онлайн). Але буває так, що ми йдемо купити “історичний роман”, “цікаве фентезі”, “бентежну любовну історію”, або ж взагалі відкриті до чогось геть нового - й тоді вишукуємо скарби, що зможуть докричатися до нас: “Візьми мене! Погортай мене! Дивись, яка я цікава та гарна, зі мною ти поринеш у новий, захопливий світ...”

У сучасних умовах створення дизайну книги має кілька складників: розроблення макету, верстка та оформлення обкладинки й ілюстрацій.

Перші два моменти - суто технічні, підпорядковані певним алгоритмам.  З цими завданнями може впоратися дизайнер, що розуміє специфіку роботи з книгами, принципи книгодрукарства. Зручність читання — головна мета його роботи.

Але залишається останній складник — художнє оформлення обкладинки. Саме на обкладинку покладається надважлива функція — привернути увагу, зацікавити, вразити. 

Обкладинка - це паковання книги, тому вона - не просто художній елемент, а та частина книги, що сприяє її продажам.

І з якоїсь невідомої мені причини цей надважливий для успіху книги чинник українські видавництва часто ігнорують.

Роботу з оформлення може виконувати дизайнер, або ж ілюстратор. У них будуть різні підходи, але в обох випадках результат може бути як жахливим, так і таким, що книгу будуть купувати просто заради самої лише обкладинки, нічого попередньо не знаючи про її сюжет та автора.

Дизайнери видавництва “Клубу Сімейного Дозвілля” — рекордсмени на українському ринку з невдалого використання техніки фотоколажу. Якщо взяти до рук книгу Світлани Талан “Розколоте небо”, то неможливо відчути і зрозуміти, що під обкладинкою ховається насправді дуже серйозний, важливий та важкий за емоціями роман про кохання за часів Голодомору. Хлопець та дівчина модельної зовнішності постають перед нами серед затишного поля й гарних квітів, пшениця проростає з назви і вибивається за стилем, блискавка, що мала б створювати ефект епічності, додає натомість ефект дешевизни. Уся сцена створена з неузгоджених між собою кадрів, які аж ніяк не кажуть про атмосферу книги, про її сюжет, а лише відлякують своєю жахливістю.

Дизайнер, або ж ілюстратор, має враховувати у своїй роботі: цільову аудиторію, зміст, настрій та атмосферу книги, обкладинки інших видавництв, серед яких опиниться книга на полиці.

Інші романи Світлани Талан (“Де живе свобода”, “Помилка”, “Я захищу тебе...”, “Зловити промінь щастя”, “Букет улюблених квітів”), “Матусин оберіг” та інші)  оформлені за чітким алгоритмом поєднання двох зображень, узятих із фотобанків (сайтів, де можна придбати фото): красуня дівчина зверху-зліва, напис по центру, чергове “банківське” фото знизу. Дизайнеру залишається лише змінювати героїв у цьому шаблоні й неважливо, що там у новому романі насправді відбувається. 

1.jpg2.jpg3.jpg

4(1).jpg5.jpg6.jpg

7.jpg

Беззаперечним є фактор впливу ілюстрацій та художнього оформлення на сприйняття тексту та бажання читача взяти книгу до рук, познайомитися з нею ближче, прочитати.

Дещо більше пощастило деяким обкладинкам романів Ярослави Дегтяренко - майстрині історичної прози. Її твори - це глибинні історичні дослідження, загорнуті в цікаві та захопливі пригодницькі сюжети. Наприклад, “Зраджений гетьман”, “Між двох орлів”, “Олеся. Між коханням та честю”. Історію козацтва можна викладати в школах за її роботами. Але дизайнери КСД і тут не змінюють шаблонному підходу: на обкладинці завжди головні герої, обличчя яких видають сучасних моделей, що можна придбати на фотобанках, і які вже стають впізнаваними через часте використання на дешевих рекламних матеріалах. 

8.jpg9.jpg

10.jpg11.jpg

Деякі романи Василя Шкляра (наприклад, “Характерник”) виконані за таким самим “каноном”. І якщо не знати, що Василь Шкляр - віртуоз історичного роману, то, дивлячись на обкладинку, спочатку постане питання: “А чому ця книга стоїть у розділі сучасної історичної прози, а не фентезі?” 

Але, звісно, не все так погано, й надія на світле майбутнє є! У тому самому КСД романи Макса Кідрука здобувають більше дизайнерської любові, зроблені куди професійніше, більш грамотно з художньої точки зору, навіть відображають настрій книг і натякають на їхні сюжети. Зокрема, “Де немає Бога”, “Зазирни у мої сни”, “Не озирайся і мовчи”, “Доки світло не згасне назавжди” та інші. 

12.jpg13.jpg

14.jpg15.jpg

Є в нас студія “Аґрафка” кожна обкладинка якої - справжній шедевр, що здатний вразити читацький світ і професійну спільноту. І це не пусті слова, вони цілком підтверджуються двадцятьма дев’ятьма нагородами, здобутими студією на різноманітних міжнародних виставках та фестивалях за останні 10 років. Мої улюблені їхні роботи: обкладинка та ілюстрації роману “Прощавай, зброє” Ернеста Гемінґвея (“Видавництво Старого Лева”) та “Байки Харківські” Григорія Сковороди (видавництво “Terra Inkognita”). Є в нас видавництво “Основи”, що може порадувати неперевершеною роботою дизайнерів, як, наприклад, перекладений англійською твір Тараса Шевченка — “Kateryna”. Або видавництво Redzet, що спеціалізується на артбуках, а також видавництва “Ранок” та “А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА”, які не нехтують оформленням дитячих книжок.

16.jpg17.jpg18.jpg

Робити обкладинки — складно, але дуже цікаво й це важлива робота для успіху самого твору, його автора та видавництва. Дизайнер, або ж ілюстратор, має враховувати у своїй роботі: цільову аудиторію, зміст, настрій та атмосферу книги, обкладинки інших видавництв серед яких опиниться книга на полиці. І беззаперечним є фактор впливу ілюстрацій та художнього оформлення на сприйняття тексту та бажання читача взяти книгу до рук, познайомитися з нею ближче, прочитати. Дизайн може бути одним із дієвих засобів популяризації читання та поширення книги. І саме це на сьогодні є основним завданням видавничого бізнесу, якщо він прагне не лише виживати, але і зростати.


Читайте також:

Отримуйте знижки та книжкові анонси на пошту

Тільки зараз!

Знижки до дня Конституції

до -50% на все

Детальніше
Знижки до -50%