Інтернет-магазин
Увійти в інтернет-магазин
Нагадати пароль
/blog/osoblyva-dumka/pro-knyhu-roku-vvs-2020/
Відновити пароль по телефону
або
Увійти
Зареєструватись
або
Увійти

Про Книгу року ВВС-2020

15.12.2020
Відгук

Авторка про себе:

Філологиня, літературознавиця, викладачка зарубіжної літератури. Цікавлюся семіотикою художнього тексту, поетикою постмодерних творів, теорією читацьких стратегій. Маю найліпшу роботу у світі - читаю і обговорюю книжки з іншими читачами.


Уже 16 років поспіль українська редакція «BBC News Україна» визначає кращі книги року, і цьогоріч фінальна церемонія оголошення переможців вперше пройшла у онлайн-режимі. Втім, на головній інтризі конкурсу це ніяк не позначилося – хвилювання, подив та радість авторів, видавців та читачів були так само, як і досі, щирими, живими та непідробними.

Історія «Книги року ВВС» почалася у 2005 році, і за півтора десятка років з локального рейтингу книжок, що їх упродовж року читали і обговорювали журналісти за кавою у перервах між планерками (принаймні я собі так бачу) це переросло в одну з найпрестижніших літературних нагород в Україні.

Нині перший, так званий «Довгий список», як і раніше, формують журналісти, що визначають близько 30 книжок. З них журі конкурсу обирає «короткий список» – п’ять фіналістів, а далі, після ретельного обговорення та палких дискусій, і переможців конкурсу.

До складу експертного журі у 2020 році увійшли літературознавиця Віра Агеєва, телеведучий Вадим Карп’як, письменниця Світлана Пиркало, блогер Віталій Чепинога та головна редакторка «ВВС News Україна» Марта Шокало.

Сума премії лишається незмінною від часу заснування – це 1 тисяча фунтів стерлінгів у гривневому еквіваленті.

Нагородою відзначається не тільки автор, але й видавець книги. Переможці отримують право використовувати лого «Переможець Книги року ВВС» на наступних виданнях, що, безперечно, позитивно впливає на продажі.

За правилами премії, видавництва можуть подати на конкурс до трьох книжок, що були видані українською мовою упродовж останнього року, у кожній з трьох номінацій.

Основним критеріями, за якими оцінюються книги на усіх етапах відбору, – це оригінальність, креативність та письменницька майстерність.

Організатори ставлять за мету знайти і відзначити по-справжньому якісний твір, що репрезентує сучасні тенденції розвитку вітчизняної літератури та говорить про важливі для українського суспільства проблеми.

Від початку свого існування премія присуджувалася у єдиній номінації – «Книга року ВВС», у 2012 році додалася ще одна – «Дитяча книга року ВВС», а з 2018 року – третя номінація «Книга року ВВС – Есеїстика».

Ще одне недавнє нововведення – з 2017 року до участі у конкурсі допускаються книги не тільки написані, але й перекладені українською. Втім, таких поки що було небагато, хіба що двотомник Олега Сенцова «4 з половиною кроки» та «Хроніка одного голодування», що їх надрукували російською та українською мовами у перекладі Сергія Осоки у «Видавництві Старого Лева» у 2020 році. І ще книги Андрія Куркова, що увійшли до коротких списків премії - «Сірі бджоли» у 2018 та «Шенгенська історія» у 2017 роках.

Отже, кращою дитячою книгою за версією ВВС стала дебютна книга молодої письменниці Уляни Чуби «Мед і Паштет – фантастичні вітрогони», що вийшла у видавництві «АБАБАГАЛАМАГА». Пригоди двох друзів, українського ведмедя Меда та французького кролика Паштета, підкорили серця і маленьких, і дорослих читачів, бо, з одного боку, це історія про вірну дружбу, незабутні мандрівки та кулінарні відкриття, а з іншого – про корупцію, бюрократію, політичні, соціальні та екологічні проблеми сучасного світу. Така собі новітня постмодерна казка. Книга доповнена ілюстраціями чудового художника Ростислава Попського.

мед і паштет.jpg

Головну нагороду в категорії «Есеїстика» було присуджено збірці есеїв відомої української письменниці Оксани Забужко «Планета Полин». У книзі, що побачила світ у видавництві «Комора», зібрані твори останніх двох десятиліть, присвячені людям і подіям, що визначили соціальний, історичний та культурний портрет нашої з вами епохи. Сильна і ґрунтовна, вона збуджує емоції та інтелект, спонукає відчувати і думати, змушує переживати і аналізувати. Одна з кращих нон-фікшн книжок останніх років.

planeta-polyn-920392.800x800.jpeg

Переможцем же у основній номінації із книгою «Юпак» став Сергій Сергійович Сайгон, чим здивував багатьох читачів і рецензентів, і, як було видно на церемонії нагородження, навіть самого себе. Книга, яку критикували за суржик, хвалили за нього ж, докоряли банальністю теми – українське село – і відзначали оригінальність її втілення, вийшла у видавництві «Білка» (як, до речі, і минулорічна переможниця «Книги року ВВС» «Доця» Тамари Горіха Зерня). Глибокі і живі персонажі, колоритна мова, нетривіальний сюжет зробили неймовірне – «Юпак» зійшов на п’єдестал «Книги року», потіснивши при цьому куди більш іменитих суперників, серед яких були «Амадока» Софії Андрухович та «Букова земля» Марії Матіос – обидві великі, епічні «цеглинки», з амбіціями на «великий український роман». (Треба зазначити, що авторка цього тексту до останнього моменту «ставила» на «Амадоку», з його складною структурою, глибокими підтекстами, химерним поєднанням часово-просторових площин та рафінованою метафоричною мовою).

юпак.jpg

Так чи інакше, перемога «Юпака» суттєво зміцнила позиції «ветеранської літератури». Жанр досі дещо розмитий, з непевними тематичними кордонами, неоднозначними авторськими ідентифікаторами та стилістичними маркерами. Втім, він активно розвивається, заявляючи про себе дедалі впевненіше, що підтверджують, хоч і з певними обмовками, і «Доця» Тамари Горіха Зерня, і «Район Д» Артема Чеха, і «Білий попіл», «Танець недоумка» та «Я бачу вас цікавить пітьма» Іларіона Павлюка у коротких списках конкурсу за останні роки. Ветеранська проза стає все більш професійною, розширює теми та поглиблює ідеї, підвищуючи горизонти сподівань і даючи читачам підстави для обережного оптимізму стосовно довгоочікуваної появи «нашого Ремарка» чи «українського Гемінґвея».

Читайте також:

Отримуйте знижки та книжкові анонси на пошту

Тільки зараз!

Подарунок для книголюбів

до -50% на все

Детальніше
Знижки до -50%