Інтернет-магазин
Увійти в інтернет-магазин
Нагадати пароль
/blog/osoblyva-dumka/amerykanskyj-psykhopat-breta-istona-ellisa-yak-antypod-pobutovomu-ukrayinskomu-nasylstvu/
Відновити пароль по телефону
або
Увійти
Зареєструватись
або
Увійти

"Американський психопат" Брета Істона Елліса як антипод побутовому українському насильству

24.06.2020
Відгук

Автор про себе

Письменник, поет, шанувальник літератури, музики, новаторства в гумористичних скетчах, Франца Кафки і Девіда Лінча. Щодо регалій: лавреат ІІ літературної премії видавництва "Смолоскип", номінант на літературну премію ім. Коцюбинського, автор двох книг, мої поезії та оповідання входили до різноманітних літературних збірок. Найбільшим своїм досягненням вважаю освоєння електрозварювального апарату, а найбільш нездійсненною мрією є вміння грати на музичних інструментах.

01 - Dope - You Sping Me Round Like A Record

Про "Американського психопата" вже давно написано достатньо, аби прибічники і противники цього роману так і залишались на своїх ідейних позиціях. Тому не варто вносити своє скромне ІМХО лише стосовно книги, краще розглянути "Американського психопата" як лакмусовий папірець сучасної української читаючої громади, яка щедро влилась в інформаційно-культурний простір. 

02 - New Order - True_Faith

Книгу здебільшого асоціюють із однойменним фільмом і в цьому, на мою думку, біда сучасного читача, тим більше, сучасного українського читача - сприймати події та стилістику в одній площині, забуваючи при цьому, що розповідь ведеться від головного героя, тобто, максимально суб'єктивно і психопатично (якщо зважати на назву роману).

У першу чергу, впадає в око заперечення з боку українських читачів, що книга Елліса - це не сатира. Капець, яка не сатира! Книгу здебільшого асоціюють із однойменним фільмом і в цьому, на мою думку, біда сучасного читача, тим більше, сучасного українського читача - сприймати події та стилістику в одній площині, забуваючи при цьому, що розповідь ведеться від головного героя, тобто, максимально суб'єктивно і психопатично (якщо зважати на назву роману).

03 - Tom Tom Club - Who Feelin_It_Philips_Psycho_Mix

Другим важливим моментом книги є величезний і масштабний зріз американської культури другої половини 80-х від свідка в перших рядах - пана Елліса, який жив в Лос-Анджелесі та Нью-Йорку в епоху Рейганоміки та становлення сучасного американського та світового істеблішменту. Так, ті самі сьогодні ідеалізовані "гіками" 80-ті, які по своєму продовжують тримати в лещатах сучасну культуру, продукуючі одножанрові розважальні "жуйки" в музиці, кінематографі та літературі. 

04 - M.A.R.R.S - Pump Up The Volume

Тут автор знову вивертає тогочасну епоху, тогочасну свідомість, чого український читач не приймає і не сприймає. Не тому, що він далекий від Нового Світу, а тому що головний герой уособлює насильство, чисте герметичне насильство, а український читач усі ці роки з молоком матері вбирав насильство побутове.

05 - Cure - Watching Me Fall Underdog Remix

Тепер ми підходимо й до третього важливого моменту - мову насильства, яку український читач розуміє по-своєму: люди чинять зло, бо вони є злом, або вони вдаються до насильства з метою домінування в житті. Перший варіант - це графічне насильство, яким ми всі звикли по-своєму насолоджуватись в кінематографі, тому вечірній бойовик чи нічний жахастик сприймались як належне, подібно до необхідності читати мінімум сто сторінок щодня байдуже якої книги, аби лише читати. Другий варіант - насильство побутове: намагання нав'язати свою волю дітям, партнерові, підлеглим, стусанами побудувати власний світ - це та мова, яку ми добре розуміємо й освоюємо швидше за рідну українську. Виникає цікаве питання: що відбудеться, коли ми почнемо сприймати перший варіант на рівні другого?

06 - Huey Lewis And_News - Hip To Be Square

У відповідь на поставлене питання переходимо до четвертого моменту, який найважливіший для сучасного суспільства. Головний герой "Американського психопату" Патрік Бейтман - молодий чоловік, якому ще й немає 30 років, він родом із багатої сім'ї, має за плечима навчання в приватній школі, в елітному університеті, володіє непересічними здібностями в підбиранні одягу, добре оцінює дизайнерські елементи, взагалі має витончений смак на музику, їжу, підтримує себе в ідеальний фізичній формі, проживає в шикарних нью-йоркських апартаментах, займає посаду віце-президента в успішній компанії. Нікого вам не нагадує? Так одразу й не згадаєте? Можливо тому, що таких людей багато і вони насправді безликі. 

07 - Information Society - Whats On Your Mind Pure Energy Mix

І Патрік, на відміну від свого оточення, відчуває дефіцит власної ідентичності чи самоідентичності, особливо коли розповідає про себе читачам. Чим же він може вирізнитися перед нашими очима, як йому вдасться заволодіти нашою увагою, щоб ми почали ловити кожне його слово про ті всі відвідини ресторанів і походи до спортзалу? Насильством. Потужним графічним насильством із максимальною відвертістю та деталізацією.

08 - Racket - Paid In Full Remix

"Американський психопат" на рідкість сучасна книга, яку читачі цифрової епохи недооцінюють в силу того, що ідолом в суспільстві 80-х постає Дональд Трамп, а не Ілон Маск. Проте роль ідолів, використання законів привертання уваги медійноорієнтованих людей, наші відносини, наша мотивація, наше побутове насильство все ті ж самі. Необхідність тусовки незаперечна, читання необхідне по не менше як сто сторінок в день. Без різниці, що читаєш та в якій нагоді тому стануть два томи Фергюсона чи "Зачарованої гори" Манна, - купуй, щоб підтримати бізнес, наближайся до встановлених в інфопросторі ідеалів аж до моменту задухи (як-от у фіналі книги з останньою фразою: "ЦЕ НЕ ВИХІД").

09 - David Bowie - Something In The Air American Psycho Remix

Чи стане роман Елліса зрозуміліший з одвічним прагненням українського обивателя до "простого, зрозумілого і так, щоб не думати" та одночасним прагненням вибудувати власний світ коли в руках немає інших інструментів окрім кулаків? Цитуючи Леся Подерв'янського: "Одвічні питання за**бують...", тим більше, коли негативні відгуки українських читачів на "Психопата" підкріплюються щирими дяками за "збережені кошти, час і нерви" і залишається сподіватись, що хоч цього разу збережені кошти, час і нерви українського обивателя таки підуть на корисну справу.

Читайте також:

Отримуйте знижки та книжкові анонси на пошту

Тільки зараз!

Знижки до дня Конституції

до -50% на все

Детальніше
Знижки до -50%