Інтернет-магазин
Увійти в інтернет-магазин
Нагадати пароль
/blog/intervyu/ihor-stambol-pro-yuriya-ta-ivana-lyp-braterstvo-tarasivtsiv-i-zapovity-shevchenka-v-politychnij-ploshch/
Відновити пароль по телефону
або
Увійти
Зареєструватись
або
Увійти

Ігор Стамбол: Про Юрія та Івана Лип, “Братерство Тарасівців” і заповіти Шевченка в політичній площині

16.03.2021
Відгук

Довідка «Є»:

Ігор Стамбол - історик, викладач, письменник. Автор праць «Іван та Юрій Липи», «Іван Львович Липа в українському національному русі: лікар, письменник, тарасівець», «Листування Івана Липи (1892-1922)» та книг художньої прози: «Злочинний порятунок», «Прокляття інших». Переможець і лавреат різних літературних конкурсів, зокрема конкурсів імені Леся Мартовича та Григора Тютюнника, «Мій Шевченко», «Це елементарно, сер! 3.0», «Про минуле».

Нещодавно в рамках проєкту відомого українського журналіста, письменника, буктюбера та літературного критика Ярослава Карпця на платформі «GoogleMeet» відбулася досить цікава онлайн-подія, присвячена діяльності українських письменників-лікарів Івана Львовича та Юрія Івановича Лип. Спікерами заходу виступили історик, письменник та викладач – Ігор Стамбол, а також заступниця голови правління Благодійного фонду імені Івана та Юрія Лип, біограф та бібліограф – Світлана Кучеренко. Нам вдалося поспілкуватися з паном Ігорем, що є співавтором книги про відомих українських сподвижників, письменників та видавців – Івана та Юрія Лип.

– Розкажіть, як з’явилася ідея написання книжки про Івана та Юрія Лип?

– І я, і пані Світлана – представники Одеської когорти істориків, а Липи там завжди на слуху. Через що і міфів навколо постатей зібралося чимало, і чіткого популярного нарису, аби популяризувати про них правду не існувало. От ми і зібралися з силами на популярну книгу.

– В яких стосунках з літературою перебували Іван та Юрій Липи? До яких видань були дотичними?

– Іван та Юрій Липа в різні періоди дуже активно долучалися до літературного процесу.

Іван Липа видавав книги в період заборони української мови, долучався до створення літературних альманахів, та власноруч редагував альманах «Багаття», що вийшов в Одесі у 1905 р. і у 1910 видав твори Олексія Плюща.

Також він є автором віршів, новел, казок і притч. Разом із сином створили в тій же Одесі видавництво «Народний стяг» у 1917 р.

Юрій Липа – письменник і поет. Серед його найвідоміших творів - роман «Козаки в Московії» та новели часів Революції «Нотатник».

Вірші, сповнені закликом до боротьби та міцності духу, зробили Юрія чільним представником «Празької школи».

– В деяких джерелах пишуть, що 1891 року Іван Липа разом з Борисом Грінченком та Миколою Міхновським стали засновниками таємного товариства “Братства Тарасівців”. Розкажіть, будь ласка, детальніше про мету та ідеї даного угрупування.

– Серед перелічених, засновником «Братерства Тарасівців» був лише Іван Липа (присягу було принесено на Чернечій горі ним, разом із В. Бровиком, М. Базькевичем і М. Байздренком).

Основна мета «Братерства Тарасівців» полягала у реалізації заповітів Шевченка у політичній площині: ствердження української нації, як окремої від московитів.

Основна практична діяльність полягала у сприянні літературному процесу – було надруковано кілька популярних книг, проводилися таємні зібрання і формувалося коло однодумців.

– Яку роль відігравав Іван Липа у створенні Конституції УНР?

– У 1920 році він брав участь у Конституційній комісії і дуже багато про неї піклувався. Які саме пункти він обстоював неможливо з’ясувати. Проте, він належав до партій Самостійників-Соціалістів, і за їхньою програмою можна судити про політичні переконання членів. В будь-якому разі створювана Конституція не була затверджена Симоном Петлюрою.

– Як вплинув батько на становлення особистості Юрія Липи?

– До приїзду в Одесу Юрій був російськомовним. На Одещині під впливом Івана та Марії Лип він виховався як переконаний українець. Вони самі його навчали перед гімназією та долучили до значної власної бібліотеки. Він з раннього віку сам почав агітувати молодь до української справи, писати твори та цілком долучився до Революції вже у 17 років.

– Яке значення можна відвести Липам у поширенні ідеї українського націоналізму?

– Іван Липа був скоріше самостійником, бо тема «націоналізму» звучала до Революції 1917 дещо інакше. Проте ці позиції цілком відповідали гаслу «у своїй хаті, своя й правда», тому його можна вважати послідовним та активним націєтворцем. Юрій просунувся у цьому аспекті значно далі і займався різними теоретичними аспектами політичної теорії: від пошуку расової окремішності українців, чинників формування нашої нації і до випрацювання оригінальної геополітичної концепції – Чорноморської доктрини.

– Пане Ігоре, дякуємо за розмову на досить цікаву тему.

Cпілкувалася Юлія Григорук

Довідка про авторку:

Юлія Григорук народилася 6 листопада 1995 року у Вінниці. Випускниця Вінницького училища культури і мистецтв ім. М.Леонтовича та Київського національного університету культури і мистецтв. Бандуристка, майстриня, поетка. Викладач музики дитячого етносадочку «Котигорошко». Засновниця Handmade-майстерні плетених іграшок «Вухатий симпатяга». Лауреат низки всеукраїнських та міжнародних літературних та музичних конкурсів, зокрема: «Хортицькі дзвони», Всеукраїнський поетичний вернісаж ім. Максима Рильського «Троянди й виноград» (Київ, 2017) тощо.

Читайте також:
Отримай знижку