Жага до грошей: художні книги про фінансові схеми та установи
Твори про гроші завжди несуть в собі певний повчальний підтекст. Це здебільшого реалістична проза про життя, чиї герої — заможні, багаті, цілком забезпечені люди, які, здається, купаються в достатку. Та чи щасливі вони? Часто за успішним, на перший погляд, життям ховаються неабиякі драми, потрясіння та психологічні труднощі. Ті багатії, що здобули свої статки нечесним шляхом, у літературних творах часто стикаються з нещастями. Напевно, саме в цьому і полягає їхня повчальна складова, оскільки за все в житті приходить розплата. Утім, така література описує й чесних і працьовитих забезпечених фінансами героїв, а отже, неабияк мотивує.
Художні книги про гроші теж притаманні українським письменникам-класикам. Як тут не згадати творчий доробок Івана Карпенка-Карого? Його п’єси, написані більш ніж сто років тому, не втрачають своєї актуальності й донині. Соціальні конфлікти змальовані з усією багатовимірністю й гостротою, а скоробагатьки з колишніх селян, що визискували односельців, такі подібні до скоробагатьків сьогоднішніх, дітей колишньої радянської партійно-комсомольської номенклатури! Збірки п’єс Карпенка-Карого «Сто тисяч» та «Хазяїн. Мартин Боруля. Сава Чалий» обов’язково сподобаються читачам.
Художня література про успіх належить перу багатьох світових письменників. Класичним є роман «Великий Ґетсбі» Френсіса Скотта Фіцджеральда. Головний герой твору прокладає шлях до успіху буквально по трупах. Але, як вже говорилося, за все надходить розплата, а багатство далеко не завжди несе із собою щастя.
У схожій ситуації опиняється й персонаж твору Чарльза Дікенса «Різдвяна пісня у прозі». Він не такий жорстокий, а, скоріше, черствий. Черствий жадібний егоїст, що в Різдвяну ніч стикається з тим чудом, що буквально вщент зносить його меркантильно-дріб’язкові ідеали та змушує розпочати життя з чистого аркуша.
Тематика багатства, успішності й заможності постійно підіймається у знаменитій трилогії Айн Ренд «Атлант розправив плечі». Епопея про людей, які, власне, створювали промислову та індустріальну міць Сполучених Штатів Америки. Своєрідна філософія письменниці поєднує думки про багатство з думками про суспільне благо.
Змушує замислитися читачів і книжка Джоржа Семюеля Клейсона «Найбагатший чоловік у Вавилоні». Це збірка притч, у яких за сюжетною ширмою історії стародавнього Вавилону ховаються поради з фінансового успіху та добробуту.
Утім, тематика достатку певним чином спостерігається й у творі Лорелін Пейдж «Брудні, розбещені багаті чоловіки». Він демонструє нам складні хитросплетіння багатого життя й кохання, пристрастей і цинічного розрахунку.
Книги про багатих людей, однак, не завжди художні. Нерідко це психологічна, мотиваційна чи навіть аналітична література. Так, видання Гарва Екера «Думай як мільйонер. 17 уроків достатку для тих, хто готовий розбагатіти» зацікавлює читачів, які серйозно досліджують бізнес-психологію.
У подібному ключі звучить і книжка Наполеона Гілла «Думай і багатій», що є напрочуд мотиваційною.
А от дослідження «Чому нації занепадають? Походження влади, багатства та бідності» аналізує феномен багатства крізь призму історичного та історіософського процесів.