За сімома печатками: добірка книг про Північну Корею та корейську культуру
Корейська література часто належить до класики та сприймається в історико-мистецькому розрізі східних літератур узагалі. Безперечно, частка правди в цьому є, однак, коли говорити про так звану «традиційну літературу». Якщо ж вести мову про книжки, які описують сьогодення Кореї, то ми радше будемо дуже здивовані (або ж узагалі вражені) їхньою контрастністю й різноманітністю емоційного забарвлення. Така неоднозначність спричинена, безперечно, тим, що сама Корея розділена на дві держави, що мають геть протилежні особливості розвитку, цінності й орієнтири. Південна Корея з її технічним проривом та Північна з жорсткою диктатурою вождя й репресіями. Безперечно, такі контрасти не могли не віддзеркалитися в літературі. І коли книжки про Південну Корею здебільшого описують технічний прогрес та різноманітні новинки, то видання, в яких фігурує КНДР, зосереджені на описі партійного гніту та спроб втекти із соціалістичного «раю».
Література Північної Кореї умовно поділяється на два види: книжки, написані прихильниками режиму, та книжки, створені його противниками. Безперечно, перші з них усіляко вихваляють державний устрій Корейської Народно-Демократичної Республіки, бравурно підкреслюючи досягнення «соціалістичної країни, оточеної кільцем ворожих імперіалістичних режимів».
Другі ж навпаки загострюють увагу на політичних репресіях, диктатурі Кімів, тяжінні догмату партії. Вони підкреслюють, що в країні діє ціла мережа жорстоких концентраційних таборів, від потрапляння до яких не застрахований жоден громадянин і навіть впливовий чиновник, який раптом може впасти в немилість вождя. Безперечно, така різнопланова література може збити читача з пантелику.
Варто звернути увагу на видання Гі Деліля «Пхеньян». Це результат подорожі франко-канадського художника-мультиплікатора до КНДР, де той знайомився з особливостями життя країни під пильним контролем тамтешніх органів держбезпеки. Отримані замальовки і стали основою книжки.
Книги з історії Кореї дуже часто насичені не так описом давнини, як подіями ХХ-ХХІ століть – від Корейської війни й до сучасності. Саме таким є видання Олега Кірьянова «Северная Корея в кармане». Воно заглиблюється в повсякденне життя корейського народу, вивчає культуру та політику країни і, що властиво, намагається уникати стереотипів. Ця книжка точно не педалює тези про «країну-концтабір» чи «соціалістичний рай». Вона радше не про ідеологію, а про тонкощі життя як такого.
Книги про Корею, безперечно, аж ніяк не зациклені суто на політиці. Вони нерідко торкаються тих тем, які в нас полюбляють називати «східною мудрістю». Так, видання Лі Союн та Хон Чуен «Разреши себе быть богатым. Корейские секреты финансового благополучия» розкриває перед читачами таємниці фінансової незалежності.
Треба згадати і книжку Юні Хонг «Нунчі. Корейське мистецтво емоційного інтелекту». Вона розказує про дивовижну психоемоційну техніку «нунчі», яка допомагає уникати постійних хвилювань і стресів. Купити книги прози схожого плану можна в мережі магазинів «Книгарня «Є».