Від бурі до штилю: добірка мариністичних романів
Книги на морську тематику завжди дуже атмосферні. Усі ми любимо море, подорожі, незабутні пейзажі. Така література несе нам зі сторінок свіжість морського бризу, відчуття радості. До того ж мариністика — завжди чудовий фон для всякого сюжету, попри те, чи це пригодницькі твори, чи романи про кохання, чи детективи. Утім, безперечно, далеко не всі такі видання просякнуті мрійливою атмосферою. Адже море буває як лагідним, так і грізним, штормовим, що під час бурі нещадно змітає все на своєму шляху. Воно дуже різне, і такі ж різні представлені тут книжки.
Морські романи — нерідко це твори про витривалих героїв, що сміливо йдуть назустріч труднощам. Бурі, корабельні катастрофи, шторми — які тільки проблеми їх не випробовують! Беззаперечним класиком у цьому разі є, безперечно, Джек Лондон. Його роман «Морський вовк» — визнана класика світової літератури. У творі ми зустрічаємо похмурий корабель і постійно невдоволеного капітана Вовка Ларсена, який, здається, мало не знущається з власної команди. У нього досить своєрідне егоїстично-безжальне бачення життя, та чи змінить такі погляди важкий рейс?
Трішки перегукується з романом Лондона і твір Томаса Майн Ріда «Морське вовченя». Його головний герой — 12-річний хлопчик, котрий мріяв про море… Та що там мріяв — марив морськими подорожами, і саме заради них одного разу заховався на трюмі корабля, що вирушав у далекий рейс. Однак морське життя виявилося далеко не таким радісним і романтичним, і лише колосальна сила волі не лише підтримувала героя, а й, по суті, рятувала йому життя.
Книги про мореплавців — це насамперед творчість легендарного Жуля Верна. Згадаймо, до прикладу, роман «П'ятнадцятирічний капітан». Історія юного підлітка, який через загибель команди корабля взяв на себе керування ним, не може не вражати. Головний герой буквально зачаровує своєю хоробрістю та силою духу.
Такими ж сміливцями є персонажі іншого роману Верна — «Діти капітана Гранта». Епопея про пошуки зниклого капітана неодноразово екранізувалася та відома, напевне, кожному з нас.
Книжка «20000 льє під водою» дуже перегукується з романом «Діти капітана Гранта» в сюжетному плані. Вона розповідає історію загадкового капітана Немо.
А завершує цю трилогію твір Верна «Таємничий острів». Це розповідь про п’ятьох своєрідних робінзонів ХІХ століття.
Книги про літо й море мають дуже широку цільову аудиторію. Так, дітям подобаються видання Гарріет Мункастер «Айседора Мун їде на море» та Марії Парр «Воротар і море». У цій літературі поєдналися пригоди й неповторний дух літніх канікул.
А ось книжки Ельчіна Сафарлі «Про море мені розкажи» та Ернеста Гемінгвея «Старий і море» — це філософське вдумливе читання для дорослої публіки. Вони допомагають переоцінити миті життя, задуматися над його сенсом, відвернутися від повсякденних (нібито важливих, але насправді таких дріб’язкових) турбот. І, зрештою, знайти себе у вирі буття…