Приходь
Календар
Спілкуйся
Опитування

Мій улюблений формат заходів у Книгарнях "Є"

Дивитися результати

Завантаження ... Завантаження ...

Як заробити на літературі? І чи можливо це?

Наскільки прибутково заробляти на життя мистецтвом?Чи можна вижити на гонорари? І як багато треба змінити у собі та своїх творах, щоб отримувати достатні гроші?

А, і звісно ж: а як багато отримують українські митці?.. Цікаво ж!

Судження перше. Митець має бути голодним.
Судження друге. Митцеві не можна давати багато грошей, бо розтринькає миттю й знову буде голодним.
Судження третє. Стати митцем — обрати шлях жебрака.
Так подейкують люде. Люде, як відомо, завжди мають рацію.
З іншого боку, ті ж таки люде обговорюють, хто на що живе і чим заробляє. І тут виявляється, що дехто з митців загрібає гроші лопатою, а найпрацьовитіші навіть створюють клани й мало не мафіозні угрупування.

Кому вірити? І чи можна вижити у нашій країні на життя, ставши професійним літератором або діячем культури — і не підзаробляючи при цьому на ґрунті журналістики та копірайтерства?..

Читаємо публікації з цього приводу, аналізуємо і робимо висновки: наскільки забезпечена наша богема і чи пов'язані гонорари і плодючість митця.

http://image.tsn.ua/media/images/original/Jun2007/1452.jpgПочати варто з того, що творчість часто пов'язана з вимогами ринку. Якщо ж автор або критик хоче не просто визнання, а зоряної слави, та ще й пристойних гонорарів на додачу — він мусить думати не тільки про самореалізацію, але й про покупця, тобто — адресата. Цієї одвічної проблеми торкнулася Катерина Ботанова у статті «Ринкова вартість довіри», опублікованій на сайті КrАМ. Виявляється (втім — чому «виявляється»? це, зрештою, очевидно), вартісність мистецтва у нашій країні вимірюється навіть не тим, скільки робіт того чи іншого митця потрапили до всесвітньовідомих галерей, а їхнім грошовим еквівалентом. «Для того, щоби мати шанс на існування в теперішній Україні, мистецтво має бути спектакулярним і дорогим. Вартим того, щоби в нього вкладати гроші. Які воно повертатиме і ростом ринкової вартості, і широким і шляхетним піаром. І не лише приватним «меценатам» і галереям (чи краще одразу написати по-кахідзевськи «шопінґ-центрам»), а й державі теж, державі, яка не лише приймає, а й активно користується з цієї моделі.

Про те, що мистецтво — це процес, лабораторія, царина постійного нічим не забезпечуваного ризику, що передовсім потребує знання, розуміння, а відповідно довіри, вже не йдеться», — пише культуролог.

Якщо говорити про літературу — то тут спостерігаємо фактично те ж саме. Навіть такі на перший погляд некомерційні її жанри, як дитяча література, щоб бути успішними, повинні орієнтуватися на певного адресата — не лише на дитину, але й на батьків, задовольняти вимоги і того, хто просить придбати книжку, і того, хто оплачує подарунок. Видання «Профіль» присвятило окрему статтю тому, якою повинна бути дитяча книжка; автор матеріалу намагався визначити секрет популярності видань для малюків та підлітків, а також встановити, які новинки цього сегменту ринку є в топах продажів в Україні.

Один із способів «успішно продатися» для будь-якого митця — це отримати премію у своїй галузі. Премія — це й автоматичне підвищення популярності, й грошовий бонус. Зацікавлені можуть http://nobelprize.org/nobel_prizes/medals/images/literature.jpgознайомитися зі статтею з журналу «Компаньйон», де зроблено огляд найпопулярніших премій України та світу. А на сайті «ЛітАкцент» є навіть окрема рубрика «Премії», де публікують відповідні матеріали.

Ще одна досі актуальна стаття з журналу «Книжковий огляд» — тут. З часу її написання змінилося не надто багато. Крім отримання грошової премії, авторка пропонує письменникам-початківцям ще кілька варіантів. Можна, приміром, знайти мецената... Ця ж публікація містить трохи інформації про те, скільки платять уже відомим письменникам. Очевидно, тема ця вічна й завжди цікава: того тижня на сайті «Українська правда» з'явилася стаття Ірини Славінської «Українська літературна кухня. Прейскурант». Письменники чесно відповіли на запитання: «То скільки ж???». А скільки — дізнаєтесь, клікнувши на посилання і почитавши матеріал.

http://preparednesspro.files.wordpress.com/2009/06/waste-food-storage-money.jpgНаостанок — про болючу проблему стосунків видавців та митців. Як відомо, споконвіків митці стверджують, що на них заробляють. Видавці ж, деколи флегматично, а деколи — істерично, відповідають: «Ага, заробиш на вас!». Детальніше про позбавлених пільг авторів та про українських видавців — у статті Галини Пагутяк «Кризова драма: автор і видавець» та у відповіді на цю публікацію у приватному блозі, де йдеться про те, скільки ж насправді коштує видати книжку в Україні.

Додати відгук

Spam protection by WP Captcha-Free

Читай
Книгарня рекомендує
ТОП
Розгорнути
Мережа книгарень «Є»