Приходь
Календар
Спілкуйся
Опитування

Мій улюблений формат заходів у Книгарнях "Є"

Дивитися результати

Завантаження ... Завантаження ...

Війна без гриму

Лоренс Різ. Друга світова війна за зачиненими дверима. Сталін, нацисти і захід. — К.: Темпора, 2010. — 444 с.

Підзаголовок книги Лоренса Різа „Друга світова війна за зачиненими дверима. Сталін, нацисти і захід” чітко окреслює сегмент поданої у ній інформації. Відмінний від класичного радянського підхід до історії дає змогу доповнити знання про цей трагічний період у житті людства, побачити його з позиції британців, американців, поляків. Серед аналізованих автором джерел – архіви, мемуари дипломатів, спогади очевидців та учасників подій з різних країн. Слід зауважити, що паралельно з написанням книги автор продюсував серію одноіменних телепрограм для Бі-Бі-Сі.
Лоренс Різ описує передумови підписання Пакту Молотова – Ріббентропа; показує як відбувалося вторгнення німецьких, а потім і радянських військ до Польщі; німецьких до СРСР; змальовує великі баталії: Підмосковну, Сталінградську, Курську, блокаду Ленінграда, Варшавське повстання, а згодом і битву за Берлін; демонструє як вибудовували міждержавні та особисті стосунки Черчілль, Рузвельт та Сталін; досліджує причини зволікання західних союзників із відкриттям другого фронту; розповідає про те, що залишилося за лаштунками Тегеранської, Ялтинської та Потсдамських конференцій. У книзі також розглянуто трагедію депортації окремих народів.

З твору читач дізнається про те як на тлі репресій у Радянському Союзі, Катинського розстрілу польських офіцерів, інших дражливих для демократичної ідеології дій Сталіна, Черчілль та Рузвельт намагались переконати себе, що за радянським лідером є якісь тіньові керманичі, відмовляючись вірити у те, що особисто він може бути ініціатором таких звірств. Лоуренс Різ пише про те, що протягом 1943 року союзники навіть розповсюджували вкрай позитивні пропагандистські матеріали про СРСР та Сталіна”. Зокрема було знято фільм „Місія у Москві”. Продюсер цього фільму Роберт Бакнер вже потім назвав його „цілеспрямованою брехнею для політичної мети”. У свою чергу президент США Рузвельт у зверненні по радіо до американського народу наголосив: „Мушу сказати, що я добре почуваюся з маршалом Сталіним. Він – людина, яка поєднує величезну безжальну рішучість і хороший здоровий гумор”.

Багато нового можна дізнатися про роль Сталіна у творенні повоєнних кордонів Польщі та формування польського прорадянського уряду. Зі сторінок відкриваються болючі подробиці про розподіл сфер упливу в Берліні.

Несподівано цікаві, навіть курйозні випадки з життя сильних світу цього автор праці цитує зі спогадів політиків і дипломатів. Наприклад про витрушений Сталіним на голову Хрущова попіл з люльки; про виявлені камердинером Білого дому у валізі Молотова кільце ковбаси, буханець чорного хліба та пістолет; про те як після дуже інтенсивного застілля заохочений Йосипом Віссаріоновичем молодий британський дипломат боровся з командувачем одного з радянських фронтів.

Резюмуючи короткий анонс та спробу оцінки праці, варто зазначити, що автор показує війну без прикрас, у всіх проявах цинізму, жорстокості. У цій війні ніхто і ніщо не були святими.
Андрій Думак, Київ

Додати відгук

Spam protection by WP Captcha-Free

Читай
Книгарня рекомендує
ТОП
Розгорнути
Мережа книгарень «Є»