Приходь
Спілкуйся
Опитування

Мій улюблений формат заходів у Книгарнях "Є"

Дивитися результати

Завантаження ... Завантаження ...

Розмова з письменником і екс капітаном десанту США Романом Скасківим на тему “Війна з наступної сторінки: розмова про Афганістан, Ірак і Крим” (Львів)

Дата події: 14.04.2014 18:00

Книгарня “Є” запрошує на розмову з письменником і колишнім капітаном десанту США Романом Скасківим на тему “Війна з наступної сторінки: розмова про Афганістан, Ірак і Крим”, яка відбудеться 14 квітня.

Початок — о 18.00.

Модератор — Андрій Дрозда.

Роман Скасків – учасник військових кампаній в Афганістані та Іраку й автор оповідань, що увійшли до кількох антологій воєнної прози в США. Скасків пише про важливі для багатьох ветеранів проблеми занурення в реальність війни і повернення до мирного життя. Нині письменник працює над книгою спогадів про війну.

***

Адреса книгарні “Є”:
просп. Свободи, 7.
Вхід вільний.

Медіапартнер заходу – тижневик «Український тиждень»

 

 

Conversation with writer and veteran US Army Ranger Capt. Roman Skaskiw. Discussion topic: “War from the next page: talking Afghanistan, Iraq, and Crimea”

Date: 14 Apr. 2014

YE Bookstore has the honour to invite you to discuss war, Afghanistan, Iraq, and Crimea with writer and veteran US Army Ranger Capt. Roman Skaskiw on 14 April.

Beginning at 18:00.

Moderated by Andrii Drozda.

Roman Skaskiw is a veteran of American military missions to Afghanistan and Iraq, author of short stories published in several war prose anthologies in the US. Skaskiw writes on problems disturbing many veterans: immersion in the reality of war, and return to peaceful life. Now the writer is working on a book of war reminiscences.

***

Address:
YE Bookstore,
7 Svobody Avenue.
Free admission.

Media partner: The Ukrainian Week

Додати відгук

Spam protection by WP Captcha-Free

Читай
Книгарня рекомендує
ТОП
Розгорнути
Мережа книгарень «Є»