Приходь
Календар
Спілкуйся
Опитування

Мій улюблений формат заходів у Книгарнях "Є"

Дивитися результати

Завантаження ... Завантаження ...

Легко про складне або Дипломатія – знаряддя для повалення репресивних режимів

Андрій Думак, Київ

Книга Генріка Лільєґрена „Від Таллінна до Туреччини. Мемуари шведа і дипломата” має усі шанси стати популярною в Україні серед дипломатів; політиків-міжнародників; студентів; науковців; інтелектуалів, що цікавляться тонкощами міждержавних стосунків.

Автор, який є уродженцем Естонії, а згодом став громадянином Швеції, згадує і аналізує 40 років своєї роботи у Міністерстві закордонних справ Швеції; події, які змінювали мапу світу і долі мільйонів; подає портрети відомих політичних діячів; ділиться особистим сприйняттям світу і життя.

Особливістю книги є легкість авторського стилю, простота викладу у розповідях про складні процеси та події міжнародного значення. Генрік Лільєґрен скрупульозно відтворює історичні деталі, розповідаючи про власне життя, навчання, роботу у Швеції, Німеччині, Франції, Бельгії, США, Туреччині, Греції.

Читач занурюється у ретроспективу подій, пов’язаних з радянською окупацією Естонії (спогади автора часів дитинства); становленням особистості та навчання майбутнього дипломата у Швеції та США; найсильнішими враженнями часів дипломатичної служби. Серед талановито і документально точно описаних Генріком Лільєґреном подій – захоплення військовою хунтою влади у Греції, конфлікт між турками та греками на Кіпрі, падіння Берлінського муру, розширення НАТО та ЄС, багато іншого.

Дипломат дуже цікаво змальовує багатьох відомих політичних діячів ХХ століття. Зокрема Улофа Пальме, Карла Більдта, Білла Клінтона, Ела Ґора, Бориса Єльцина і т.д.

Описуючи держави, де йому довелося працювати або побувати, автор проявляє особливі симпатії до Балтії, Швеції та Туреччини, яка також стала йому близькою завдяки дружині-туркені. При цьому, як і личить дипломату, намагається бути об’єктивним і до інших країн.

Генрік Лільєґрен також подає у книзі багато маловідомих цікавинок з новітньої історії дипломатії, серед яких: підписання угоди між Президентом Естонії Марті та Президентом РФ Єльциним, яке стало можливим тільки після спільного розпиття пляшки „Абсолюту” (за наполяганням російського лідера). Або кумедний штрих про те як Гельмут Коль, через власну огрядність, займав на переговорах не тільки своє крісло, а половину крісла Еріка Хоннекера. Це символізувало, за словами автора, політичну вагову категорію двох політиків ФРН та НДР. Подібних дотепних описів і цікавих спостережень у книзі чимало.

Та, мабуть, найголовніше, це висновки дипломата про закономірність процесів у світовій політиці та розвитку держав. Генрік Лільєґрен резюмує: „Свобода не приходить сама собою. Поваленню репресивних режимів треба обережно допомагати. Розумна дипломатія – чудове знаряддя для цього завдання”. Автор із симпатією ставиться до України і висловлює сподівання, що наша держава, завдяки незалежності, рано чи пізно стане такою ж успішною як і його рідна Естонія.

Додати відгук

Spam protection by WP Captcha-Free

Читай
Книгарня рекомендує
ТОП
Розгорнути
Мережа книгарень «Є»